Grupa uczniów z Ogólnokształcącego Liceum Jezuitów w Gdyni odwiedziła wczoraj, 22 czerwca, ogród przy ul. Rakowieckiej 61 w Warszawie w związku z projektem: „Wielcy Niewidoczni. Stefan Franczak”. Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu jest psycholog Zespołu Szkół Jezuitów w Gdyni – Joanna Ślusarska, która zebrała grupę licealistów podzielających pasję do przyrody i ogrodnictwa, by stworzyć projekt interdyscyplinarny (przyrodniczo-filmowo-dziennikarski), w którym inspiracją jest ceniony na świecie twórca powojników i liliowców, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

By upamiętnić postać Brata Stefana, uczniowie zasadzili powojniki i liliowce jego autorstwa wokół szkoły w Gdyni. W planach mają umieszczenie tabliczek z nazwami i tablicę upamiętniającą utalentowanego ogrodnika.

Brat Stefan Franczak SJ (1917-2009) jezuita, ogrodnik, naukowiec. Wyhodował i zarejestrował, do roku 1995 ok. 95 nowych odmian liliowców oraz 80 – powojników. Jego pierwsza nowa odmiana powojnika – „Jan Paweł II” prezentowana była w 1982 r. na wystawie na Chalsea w Londynie. Służył pomocą ogrodniczą studentom i doktorantom wielu uczelni. Brał także udział w międzynarodowych spotkaniach naukowych, a wyhodowane przez niego odmiany powojników uprawiane są na całym świecie.

W projekcie uczniowie chcieliby przybliżyć postać Brata Stefana poprzez poznanie wspomnień osób, które go znały i bezpośrednio z nim współpracowały. Udało się to już częściowo zrealizować, bowiem w gmachu Akademii Katolickiej w Warszawie „Bobolanum” odbyło się spotkanie z zaproszonymi gośćmi.

Uczestniczył w nim dr Szczepan Marczyński, czołowy w Polsce twórca i znawca powojników, który przygotował prezentację o Bracie Stefanie.

Projekt jest okazją do rozszerzenia zainteresowań i promowania postaw dbania o środowisko przyrodnicze. Uczniowie odwiedzili także Ogród Ekologiczny Belligham na Kaszubach, Szkółkę Powojników-Clematis-Źródło Dobrych Pnączy w Pruszkowie. Mają również własne inicjatywy- prowadzą prywatne uprawy domowe, planują uprawianie roślinności szkolnej.

Liliowce i powojniki zapragnęli mieć w swoich prywatnych ogrodach również rodzice i nauczyciele Zespołu Szkół Jezuitów. Projektem zainteresowało się Radio Gdańsk oraz ukazał się na ten temat artykuł w czasopiśmie „Pielgrzym”.

Uczniowie, przygotowując się do wywiadów, uczestniczyli w profesjonalnym warsztacie dziennikarskim.

Po przerwie wakacyjnej odwiedzą Arboretum w Wojsławicach, gdzie znajduje się w dużej mierze zachowana kolekcja liliowców autorstwa Franczaka. W szkole odbędą się również ciekawe warsztaty botaniczne, konkurs plastyczny i inne ciekawe wydarzenia. Efektem całości będzie film o projekcie i Bracie Franczaku nakręcony i zmontowany przez uczniów.

Projekt wpisuje się w Rok Ignacjański obchodzony w Zespole Szkół Jezuitów w Gdyni.

Na podstawie relacji organizatorów projektu

Foto: Ogólnokształcące Liceum Jezuitów w Gdyni