Od 22 czerwca relikwie św. Ignacego przebywają w Centrum Duchowości pw. św. Ignacego Loyoli w Częstochowie. Relikwiom towarzyszy ikona z podobizną świętego namalowana przez o. Zygfryda Kota SJ. Obecny tydzień jest więc dla częstochowskich jezuitów i świeckich współpracowników szczególnym czasem modlitwy za wstawiennictwem założyciela Towarzystwa Jezusowego. Następnie, 30 czerwca, relikwie zostaną przewiezione do Domu Rekolekcyjnego w Czechowicach Dziedzicach.

Dom Rekolekcyjny w Częstochowie, przemianowany później na Centrum Duchowości, jest fundacją Papieża Piusa XI. Zbudowany został w 1936 roku. W połowie września 1939 dom został zajęty przez władze niemieckie i zamieniony na szpital. Jako taki funkcjonował przez miesiąc (do 12 października). Od 17 grudnia 1939 do 8 kwietnia 1940 mieszkali w nim Polacy wypędzeni z województwa poznańskiego (około 300 osób). Od tego dnia do stycznia 1945 roku dom zajmowały różne formacje wojsk niemieckich. W międzyczasie, 8 kwietnia 1942 roku, usunięto z niego jezuitów. W lutym 1945 zorganizowano w domu szpital, który był czynny do połowy października tegoż roku. Decyzją z dnia 2 października 1945 prezydent miasta przekazał dom szpitalowi garnizonowemu. Pełniło w nim straż wojsko polskie do 26 lutego 1946. Po wielu staraniach wojewoda kielecki unieważnił tę decyzję 28 lutego 1946.

Mimo niepewnej sytuacji jezuici przystąpili w grudniu 1945 do remontu zniszczonego domu. Pierwsze rekolekcje w części odrestaurowanej domu odbyły się w drugiej połowie lipca 1946. W październiku 1948 władze PRL zajęły dom i umieściły w nim rodziny bezdomne. W ciągu prawie 40 lat tylko niewielka część domu zamieszkiwana była przez jezuitów.

Po długich staraniach, w roku 1988, udało się w pełni odzyskać dom. Od tego momentu przez cztery lata trwały intensywne prace remontowe. Dnia 31 lipca 1991 roku, w pięćsetną rocznicę urodzin św. Ignacego Loyoli, patrona rekolekcji, bp Stanisław Nowak dokonał ponownego otwarcia Domu Rekolekcyjnego.

W 1994 roku Dom Rekolekcyjny został przemianowany na Centrum Duchowości im. św. Ignacego Loyoli. Obecnie posługuje w nim ośmiu jezuitów udzielając rekolekcji osobom duchownym, zakonnym i świeckim.