W Starej Wsi rozpoczęły się już szesnasta edycja młodzieżowego festiwalu IDM, czyli Ignacjańskie Dni Młodzieży. Jest to zwieńczenie 10 dniowych rekolekcji dla wspólnot MAGIS, które w różnych ośrodkach przeżywały, zależnie od stopnia, treści powiązane ze wspólnotą, służbą, ewangelizacją i modlitwą. 

Tego roczna edycja Ignacjańskich Dni Młodzieży została zatytułowana „Serce na dłoni” – jak tłumaczył przemyskiej „Niedzieli” o. Paweł Witon SJ, dyrektor festiwalu, sformułowanie takiego hasła ma sprawić dwie rzeczy: w tym roku obchodziliśmy jubileuszu – sto lat temu Polska została zawierzona Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Jest to zawierzenie, które dokonało się w naszym kościele w Krakowie. Jezuici w ogóle są związani z kultem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Hasło: „Serce na dłoni” to przypomnienie, że Serce Jezusa jest z nami związane, jest związane z jezuitami, jest także związane z praktyką modlitwy serca, która jest nam bardzo bliska i potrzebna. 

Każdy z uczestników, a także wolontariusze i jezuici otrzymali pamiątkową koszulkę z tegorocznym IDM-owym logo, a także identyfikator. 

Warto dodać, że tegoroczna edycja wniosła także pewną świeżość do formuły spotkania. Wydarzenie zatytułowane „Serce na dłoni” nie oferuje w tym roku uczestnikom warsztatów, lecz gromadzi ich w dwóch większych grupach na specjalnie zorganizowanych akcjach jakimi są gra terenowa wokół jezuickiej willi oraz wycieczka po okolicach Starej Wsi bogatej w zabytki i piękno przyrody. Czy nowa formuła stanie się obowiązującą? O tym z pewnością będą dyskutowali w jesieni moderatorzy wspólnot Magis, po tym jak zbiorą informacje zwrotną od swoich podopiecznych. 

Zgormadzeni wokół tajemnicy Serca Bożego, chcemy z zaufaniem oddawać Panu Bogu nasze serca, by poprzez zabawę, wspólne spotkania, lecz także pogłębioną modlitwę rekolekcyjną, która poprzedziła nasze młodzieżowe święto czynił nasze serca według Serca swego. 

Zapraszamy do zobaczenia krótkiej relacji wideo z pierwszego dnia spotkania: https://fb.watch/72v4MUx4Ev/ 

Szeroka relacja zdjęciowa z kolejnych dni IDM-ów znajduję się na oficjalnej stronie festiwalu na Facebook’u – serdecznie zapraszamy. 

Nasze spotkanie nie mogłoby się odbyć, gdyby nie hojność naszych darczyńców. Jesteśmy im wdzięczni w sposób szczególny pamiętając o dobroczyńcach ze Stanów Zjednoczonych, a także Starostwie Powiatowym w Brzozowie. Modlimy się za wszystkich Was wspierających nas materialnie i duchowo – serdecznie pozdrawiamy. 

 

Jan Głąba SJ