Katolicki dziennik UCA NEWS, relacjonujący wydarzenia w Azji, informuje we wczorajszym artykule (9.09.2021) o ewakuacji hinduskich jezuitów z Afganistanu. Do Indii wrócił o. Jerome Sequeira SJ (przełożony jezuickiej misji w Afganistanie) oraz o. Robert Rodrigues SJ.

Ze względu na bezpieczeństwo ludzi, którym służyli w kraju rządzonym obecnie przez talibów, nie wypowiadają się na temat swojej pracy w Afganistanie.

Wiadomo natomiast, że w 2004 roku dołączyli do misji założonej przez jezuitów w 2002 i pomagali miejscowej ludności poprzez szkolenie setek młodych nauczycieli i wspieranie edukacji ponad 25 tysięcy chłopców i dziewcząt w czterech prowincjach koncentrując się na rodzinach wewnętrznych imigrantów. Szczególnie dziewczęta, wcześniej dyskryminowane, otrzymały w tym czasie gruntowną edukację.

W 2014 roku bojownicy talibańscy uprowadzili o. Alexisa Prema Kumara SJ podczas jego pobytu w jednej z afgańskich szkół. Przetrzymywany był jako zakładnik do lutego 2015 roku. Poza tym nie dochodziło do większych incydentów. Jezuici byli szanowani i cenieni. Z pewnością, niemal 20 lat ich zaangażowania w doskonalenie nauczycieli afgańskich szkół, nie pójdzie na marne. Wykształcili młode elity, dając krajowi nadzieję na przyszłość.

Link do najnowszego artykułu w UCA NEWS
Link do artykułu z lipca 2021

Foto: Jesuit Refugee Service