Dzisiaj, 12 grudnia, w przeddzień 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, o godz. 15.30 odsłonięty został przed kościołem jezuitów w Bydgoszczy, pomnik poświęcony ludziom Solidarności.

W latach 80-tych w kościele jezuitów gromadzili się działacze opozycyjni, a w 1989 roku stał się patronackim kościołem Regionu Bydgoskiego NSZZ Solidarność. W 1996 roku w przedsionku kościoła wmurowano tablicę pamiątkową Solidarności.

Po odsłonięciu nowego pomnika o godz. 16.00 uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Biskup Krzysztof Włodarczyk. W koncelebrze uczestniczył delegat o. Prowincjała – o. Robert Wawer SJ, Sekretarz w Akademii Katolickiej „Collegium Bobolanum” w Warszawie wraz ze współbraćmi z jezuickiej wspólnoty przy bydgoskiej Parafii pw. św. Andrzeja Boboli.

Delegat o. Prowincjała podziękował solidarności pracowniczej i rolniczej za wybranie tego miejsca na postawienie upamiętniającego kamienia. Wyraził swoją wdzięczność wszystkim, którzy w tym kościele modlili się przez 40 lat. Podziękował także tym jezuitom, którzy już na początku stanu wojennego podjęli w Bydgoszczy natychmiastowe działania wspierając środowisko solidarnościowe otwierając zarówno kościół jak i dom na spotkania gromadzące prześladowaną wówczas opozycję.

Po zakończeniu Mszy św. odśpiewano pieśń „Boże coś Polskę”.

W oratorium Jana Pawła II Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz wręczył osiem medali państwowych zasłużonym oraz dwie statuetki w podziękowaniu za upamiętnianie historii. Jedna ze statuetek zostanie u jezuitów. Drugą otrzymał profesor Mirosław Golon, dyrektor oddziału IPN w Gdańsku.