Za pośrednictwem tego wewnętrznego Newslettera przekazuję polskojęzycznym członkom Prowincji PMA informacje o tym, co dzieje się w Towarzystwie Jezusowym w związku z obchodami Roku Ignacjańskiego – Wojciech Żmudziński SJ, Socjusz Prowincjała PMA.

Zachęceni podczas Kongregacji Prowincji, by w Roku Ignacjańskim podjąć wyzwanie osobistego i wspólnotowego nawrócenia, dnia 3 grudnia przepraszaliśmy Boga za nasze niewierności względem powołania. Ojciec Prowincjał napisał w swoim liście adresowanym do całej Prowincji, że ten Dzień Ekspiacji „zaprasza przede wszystkim każdego z nas do uderzenia się we własne piersi, stanięcia szczerze przed Bogiem i przeproszenie za swoje osobiste niewierności oraz wyrażenia mocnego postanowienia poprawy. Ponadto chcemy także przepraszać za wszystkie pochodzące od nas jako Jezuitów zgorszenia, jakie dotykały osoby spoza Towarzystwa Jezusowego”. Ten Dzień Ekspiacji został zorganizowany w naszych wspólnotach w różnych formach.

Cztery filmy o Ignacym i o duchowości ignacjańskiej

W Towarzystwie rozpoczęły się bezpośrednie przygotowania do świętowania 400-lecia kanonizacji św. Ignacego, które przypada 12 marca 2022 roku. Kuria Generalna przygotowuje na ten dzień cztery edukacyjne filmy wideo w języku angielskim, które zostaną rozpowszechnione wśród szkół należących do jezuickiej sieci szkół i we wspólnotach życia chrześcijańskiego. Będą przedstawiać momenty z życia Ignacego oraz naszą duchowość w kontekście Uniwersalnych Preferencji Apostolskich. Dystrybucja jest planowana od połowy stycznia do połowy lutego. Będą tłumaczenia francuskie i hiszpańskie.

Zainteresowanych proszę o kontakt z Marianne Gallagher pod adresem e-mail: [email protected]

Konkurs filmowy dla studentów naszych uczelni

Kolejnym projektem z okazji 400-lecia kanonizacji jest Jezuicki konkurs filmowy „Cztery Sny” adresowany do studentów jezuickich uczelni. Filmy zgłoszone do konkursu powinny trwać do 5 minut i opowiadać historie osób, których życie/praca/inicjatywy nawiązują do Uniwersalnych Preferencji Apostolskich Towarzystwa Jezusowego. Więcej o tym konkursie oraz rejestracja uczestników na stronie fourdreamscontest.org – termin: do 1 marca 2022 roku. Lista nagród jest wciąż finalizowana, ale będzie zawierała pełne stypendia z uczelni partnerskich oraz nagrody pieniężne.

W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do odwiedzenia Q&A na wymienionej stronie
lub wysłania zapytania na adres e-mail: [email protected]

Duchowość ignacjańska a proces synodalny

Rok Ignacjański zbiegł się z rozpoczętym Synodem i powstają różne inicjatywy mające na celu włączenie naszej duchowej spuścizny (np. rozeznawanie duchów, ignacjański rachunek sumienia) w proces synodalny. Ojciec generał wraz z przełożoną generalną Sióstr Maryi Niepokalanej opracował materiał dotyczący rozeznawania (przetłumaczony na język polski przez Grzegorza Dobroczyńskiego SJ), a Dariusz Piórkowski SJ z PME rozpocznie pojutrze cykl spotkań online o sumieniu i rozeznawaniu adresowany do mężczyzn.

 

Dwa klipy muzyczne w języku polskim

W ostatnim czasie powstały w naszych prowincjach dwa klipy muzyczne przygotowane specjalnie na Rok Ignacjański. Tomasz Mazgaj SJ wraz z Magdaleną Niezgodą opowiedział o swojej przygodzie z Ignacym w formie rapu, a Dominik Dubiel SJ z PME napisał i skomponował rozbudowaną wersję modlitwy „Zabierz Panie i przyjmij”. Poniżej oba klipy na YouTube:

Inne ciekawe inicjatywy

Prowincja Hiszpańska przygotowuje pielgrzymkę internetową pod nazwą Ignatius Challenge. Więcej informacji w języku hiszpańskim TUTAJ
Link do strony internetowej

Jezuici w Poznaniu wydali kalendarz jubileuszowy prezentujący sylwetki znanych jezuitów zatytułowany „Jezuici do Poznania”. Także na innych placówkach i w naszych dziełach pojawiły się jubileuszowe kalendarze.

Prowincja Słoweńska przygotowała 5-minutowy klip o Ignacym, który warto obejrzeć poniżej:

Na rzymskiej stronie internetowej „Casa Balthasar” publikowany jest co tydzień jeden list św. Ignacego wraz z krótkim komentarzem do refleksji. Link do strony

Sanktuarium w Loyoli organizuje koncert i nagranie muzyki z czasów Ignacego z wplecionymi fragmentami Autobiografii. Aby uzyskać więcej informacji lub nawiązać współpracę, prosimy o kontakt z o. Ignacio Echarte: e-mail: [email protected]

Na koniec polecam jeszcze serię siedmiu filmów o św. Ignacym w języku angielskim

Życzę owocnych przygotowań do 400-rocznicy kanonizacji Ignacego Loyoli. Informację o świętowaniu planowanym w Towarzystwie i w naszej Prowincji na dzień 12 marca – przekażę wkrótce.