67% ludności świata żyje w krajach, w których odmawia się prawa do wolności religijnej. „Jak możemy w tym cywilizowanym społeczeństwie pozwalać na prześladowanie ludzi tylko za to, że publicznie wyznają swoją wiarę?” Jeśli pozwolimy, aby to, co nas różni, nas rozdzieliło, stracimy z oczu coś fundamentalnego: „Jako istoty ludzkie mamy tak wiele wspólnego, że możemy żyć razem, przyjmując nasze różnice z radością bycia braćmi”. Idźmy za radą, którą daje nam Papież w swojej styczniowej intencji modlitewnej: „Wybierzmy drogę braterstwa”.

„Jak to możliwe, że wiele mniejszości religijnych cierpi dziś z powodu dyskryminacji lub prześladowań?

Jak możemy w tym cywilizowanym społeczeństwie pozwalać na prześladowanie ludzi tylko za to, że publicznie wyznają swoją wiarę? Jest to nie tylko nie do przyjęcia, jest to nieludzkie, jest to szaleństwo.

Wolność religijna nie ogranicza się do wolności kultu, to znaczy, że wyznawcy mogą odprawiać nabożeństwa w dniu wyznaczonym przez ich święte księgi, ale sprawia, że doceniamy drugiego człowieka w jego odmienności i uznajemy w nim prawdziwego brata.

Jako istoty ludzkie mamy ze sobą tak wiele wspólnego, że możemy żyć razem, przyjmując różnice z radością bycia braćmi i siostrami.

I niech mała różnica, czy też istotna różnica, jak ta religijna, nie przesłania wielkiej jedności bycia braćmi.

Wybierzmy drogę braterstwa. Bo albo jesteśmy braćmi, albo wszyscy przegrywamy.

Módlmy się, aby ludzie, którzy cierpią z powodu dyskryminacji i prześladowań religijnych, mogli znaleźć w społeczeństwach, w których żyją, uznanie i godność, które wynikają z bycia braćmi i siostrami”.

Jeśli chcesz zobaczyć więcej filmów na temat intencji Papieża, znajdziesz je na stronie https://thepopevideo.org/?lang=pl

With the collaboration of Vatican Media: http://www.vaticannews.va
and the support of Aid to the Church in Need (ACN) https://acninternational.org

Muzyka w tym filmie
Utwór: Veterans Day
Wykonawca: Francis Wells
Dostępny w YouTube na podstawie licencji udzielonej przez Epidemic Sound (w imieniu wytwórni Epidemic Sound); Epidemic Sound Publishing