MegAnne Liebsch, odpowiedzialna za komunikację w Biurze ds. Sprawiedliwości Społecznej i Ekologii Konferencji Jezuitów Stanów Zjednoczonych i Kanady, podzieliła się w tych dniach na portalu jesuits.org owocami wyjątkowo ciekawej ignacjańskiej inicjatywy. Opowiada o mężczyźnie, który bardzo wiele zawdzięcza Ćwiczeniom duchowym św. Ignacego Loyoli.

Dorastając w domu, w którym przemoc była na porządku dziennym, Issac Sneed nie mógł mieć przyjaciół. Nauczył się radzić sobie sam. Gdy stał się dorosły trzymał ludzi na dystans. Przez lata zmagał się z uzależnieniami i czasami mieszkał na ulicy. Przebywając w schronisku dla bezdomnych, zaczął uczęszczać do grupy o duchowości ignacjańskiej – Ignatian Spirituality Project (ISP). Była to jedna z grup spotykających się w ramach istniejącego do dzisiaj projektu prowadzonego przez jezuitów w USA, Kanadzie i Irlandii, adresowanego do osób wychodzących z trudnych sytuacji życiowych.

Od uczestnictwa w tym projekcie Issac rozpoczął swoją podróż ku zdrowemu, wartościowemu życiu. „Docenili mnie i zaakceptowali takim, jakim jestem. Doświadczyłem akceptacji i zrozumienia, jakiego nigdy nie miałem w mojej własnej rodzinie” — mówi Issac. Teraz, gdy minęło 10 lat, prowadzi dla innych cotygodniowe dni skupienia i rekolekcje w ramach Projektu Ignacjańskiej Duchowości (ISP) w Bostonie.

Na zdjęciu powyżej: Issac Sneed (po lewej) z Michaelem Cuevasem, kolegą prowadzącym wraz z nim rekolekcje (Courtesy of Meg Liebsch).

Project oferuje programy skupień i rekolekcji, które odbywają się w schroniskach dla bezdomnych i ośrodkach resocjalizacyjnych w miastach w USA, Kanadzie i Irlandii. Realizowane programy adresowane są do osób zmagającym się z uzależnieniami i bezdomnością.

Aby dowiedzieć się więcej, obejrzyj ten kilkuminutowy film (język angielski).

Historia tej pięknej inicjatywy rozpoczęła się w 1998 roku, gdy o. Bill Creed SJ i jego świecki przyjaciel Ed Shurma rozpoczęli pracę z bezdomnymi. Po niespełna 10 latach zorientowali się, że mają do zaproponowania coś więcej niż tylko zapewnianie ubogim ludziom materialnych środków do życia. Zaczęli wprowadzać ich w Ćwiczenia duchowe. Teraz pracuje z nimi cały zespół ludzi prowadzących rekolekcje dla tych, którzy dopiero niedawno wyszli z bezdomności i z różnego rodzaju uzależnień.

Źródła: jesuits.org oraz ispretreats.org