Już 19 stycznia ukaże się nakładem Wydawnictwa WAM książka biograficzna o generale zakonu jezuitów ojcu Pedro Arrupe SJ. Portret człowieka wolnego, rzecznika ubogich, zwolennika dialogu z każdą osobą dobrej woli, żołnierza walczącego pod sztandarem Krzyża, proroka posoborowych przemian w Kościele. Autorem publikacji jest Wojciech Żmudziński SJ, teolog biblijny i pedagog, dziennikarz i publicysta.

Obecnie toczy się proces beatyfikacyjny Sługi Bożego i autor ma nadzieję, że książka pomoże zrozumieć tego charyzmatycznego jezuitę i wzbudzić do niego jeszcze większą sympatię. Takich właśnie przywódców potrzebował Kościół w latach 70. i takich potrzebuje dzisiaj.

Pedro Arrupe (1907–1991) to postać o niezwykle bogatym życiorysie. Po ukończeniu studiów medycznych wstąpił do Towarzystwa Jezusowego i podczas ostatniego etapu formacji zakonnej angażował się w pracę duszpasterską wśród ubogich i więźniów w USA. Następnie przez 27 lat pracował w Japonii jako misjonarz, gdzie w roku 1945 przeżył wybuch bomby atomowej w Hiroszimie, po którym sprawnie zorganizował pomoc potrzebującym. Jako generał jezuitów promował dialog i dążył do jedności przeżywającego kryzys Kościoła, powołał również do życia organizację Jezuicka Służba Uchodźcom. Z powodu swoich bezkompromisowych działań zmierzających do posoborowej odnowy Kościoła zmagał się z bolesną krytyką ze strony oponentów, doświadczył nawet nocy duchowej. W 1981 po udarze, którzy przykuł go do łóżka, zrzekł się urzędu generała.

Książka ukazuje koleje losu tego niezwykłego jezuity, który był zawsze gotowy udać się tam, gdzie go najbardziej potrzebowano.

Mądrość ojca Arrupego nie opierała się jedynie na jego wielkiej wiedzy czy na dobrej znajomości licznych kultur i języków, lecz na odwadze bycia z innymi i dla innych.

Polecamy lekturę wszystkim, którzy kibicują posoborowym przemianom w Kościele i chcą lepiej zrozumieć człowieka, który wywarł wielki wpływ zarówno na papieża Franciszka jak i na społeczne zaangażowanie Kościoła w czasach, w których żyjemy.

LINK do księgarni WAM