„Razem pracujemy, razem idziemy przez życie i mamy wspólne marzenia” – takie myślenie przyświeca ludziom zaangażowanym w jezuicką sieć 50 tysięcy rolników i rzemieślników w Ameryce Łacińskiej. Stworzona przez Jezuicką Konferencję Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CPAL) sieć o nazwie Comparte pozwala na ominięcie wielu pośredników zanim towar trafi do konsumenta. Wcześniej małe kooperatywy dostarczające kawę producentom dostawały zaledwie 1% ceny finalnego produktu. Dzięki sieci to się zmieniło. Natomiast jezuici zaczęli być automatycznie postrzegani jako wrogowie tych, którzy wcześniej zarabiali na pośrednictwie. Celem stworzenia tej sieci drobnych producentów żywności i małych przedsiębiorstw rolnych było wprowadzenie alternatywnego modelu ekonomicznego, który podniesie poziom życia ubogich rodzin i spychanych na margines lokalnych społeczności.

Jezuicka sieć tworzy network pomiędzy producentami, konsumentami oraz centrami uniwersyteckimi zajmującymi się ekonomią. O. Emilio Travieso SJ tłumaczy, że w centrum całego przedsięwzięcia jest człowiek a nie zysk. Wszyscy są zaangażowani i uczestniczą w podejmowaniu decyzji. Są też profesjonalnie szkoleni w umiejętnościach zarządzania procesem produkcji i zespołem ludzi.

Na portalu JESUITS.ORG ukazał się wczoraj artykuł MegAnne Liebsch zatytułowany „How one Jesuit Network Supports 50,000 Farmers and Artisans across Latin America„. Można w nim przeczytać jak zmieniło się życie ludzi dzięki działalności Comparte Network.

„Kiedyś byłam przestraszona i bardzo nieśmiała – mówi jedna z kobiet i dodaje – teraz, po przejściu szkolenia z przedsiębiorczości zdobyłam pewność siebie i z dumą sprzedaję na lokalnym targu uszyte w domu ubrania”.

Comparte Network wspiera zrównoważony rozwój poważnej liczby producentów na terenie Ameryki Łacińskiej (Courtesy of Comparte Network).

Ilustracja pochodzi z portalu JESUITS.ORG
Zdjęcie pochodzi ze strony JESUITS.GLOBAL