Dzisiaj, 8 lutego, we wspomnienie św. Józefiny Bakhity, sudańskiej zakonnicy, która jako dziecko przeżyła traumatyczne doświadczenie bycia ofiarą handlu ludźmi, przeżywamy dzień refleksji nad tym zbyt często ukrywanym lub zapomnianym zjawiskiem społecznym.
Tematem przewodnim tego dnia modlitwy, refleksji i sprzeciwu wobec handlu ludźmi jest „Siła troski – kobiety, ekonomia, handel ludźmi”. Z jednej strony zachęcamy do refleksji nad tym, w jaki sposób gospodarka rynkowa przyczynia się do handlu ludźmi, podkreślając, że 72% ofiar handlu to kobiety i dziewczęta. Z drugiej strony pragniemy sobie uświadomić, że punktem wyjścia w walce z tym haniebnym procederem jest promocja wszelkich działań, które mają na celu troskę o siebie nawzajem.
Ten dzień przypomina nam, że „Handel ludźmi jest jedną z najgłębszych ran zadawanych przez obecny system gospodarczy. Te rany dotyczą wszystkich sfer życia, osobistego i społecznego. Obecna pandemia jeszcze bardziej zwiększyła działalność związaną z handlem ludźmi i nasiliła związane z nim cierpienia: stworzyła społeczno-gospodarcze możliwości i mechanizmy sprzyjające rozwojowi tej plagi, oraz zaostrzyła sytuacje zagrożenia, na które są najbardziej narażone kobiety i dziewczęta stające się w sposób szczególny ofiarami dominującego modelu ekonomicznego”.
Jezuici prowadzą w Dżakarcie (Indonezja) organizację „Sahabat Insan” zajmującą się pomocą ofiarom handlu ludźmi.
W obliczu porażki modeli ekonomicznych opartych na wyzysku, kobiety są wezwane do odegrania wiodącej roli w dokonywaniu zmian i przekształcaniu systemu gospodarczego we wspólny dom dla wszystkich, oparty na szacunku wobec każdego człowieka. „Troska jest sposobem na życie i naśladowaniem miłości jaką Jezus proponuje nam w przypowieści o Dobrym Samarytaninie (Łk 10,25-37) i jaką omawia papież Franciszek w encyklice Fratelli Tutti. Musimy zadbać o przekształcenie naszych stosunków społecznych i gospodarczych zbyt często opartych na agresywnej rywalizacji, która tłumi wszelkie formy współpracy i poszanowania godności człowieka.
Przypomnijmy słowa Papieża, który ustanawiając ten Światowy Dzień Modlitwy powiedział:
„Zachęcam wszystkich zaangażowanych w pomoc mężczyznom, kobietom i dzieciom, które są ofiarami niewolnictwa, wyzysku i nadużyć, które są uważane za narzędzia pracy lub przyjemności i którzy są często torturowani i okaleczani. Mam nadzieję, że ci, którzy sprawują rządowe obowiązki, zrobią wszystko, co w ich mocy, aby wykorzenić przyczyny tej haniebnej plagi, plagi niegodnej społeczeństwa. Niech każdy z nas troszczy się o to, by być głosem naszych braci i sióstr, których godność została poniżona”.
Sieć Talita Kum, która szczególnie poświęca się opiece nad osobami poszkodowanymi w wyniku wyzysku, koordynuje to wydarzenie we współpracy z watykańską Kongregacja Instytutów Życia Konsekrowanego, Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka i Papieską Akademią Nauk.
Źródło: jesuits.global
Foto: jcapsj.org