W piątek, 4 marca 2022 roku, na budynku Zespołu Szkół Jezuitów w Gdyni odsłonięto tablicę upamiętniającą członków antykomunistycznej organizacji młodzieżowej Ruch Wyzwoleńczy Młodzieży Słowiańskiej.

Tablicę odsłonili prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki wspólnie z wicewojewodą pomorskim Aleksandrem Jankowskim i dyrektorem szkoły o. Arturem Wyziną SJ. Związanej z tym uroczystości religijnej przewodniczył i tablicę poświęcił rektor Kolegium Księży Jezuitów w Gdyni o. Piotr Szymański SJ (na zdjęciu powyżej).

Konspiracyjna struktura, która powstała w grudniu 1949 roku, szerzyła idee wolności i niepodległości. Jej młodzi działacze nawiązywali kontakty z młodzieżą z innych krajów słowiańskich w celu zapoczątkowania działań mających doprowadzić do zrzucenia jarzma zależności od Związku Radzieckiego.

Do organizacji należeli również uczniowie dawnego Liceum Jezuitów w Gdyni Orłowie. Honorowym gościem uroczystości był o. Bronisław Sroka SJ, 86-letni jezuita aresztowany w 1953 roku w wieku 16 lat i skazany na pięć lat więzienia oraz przymusowej pracy w kopalni.

Więcej na stronie gdynia.naszemiasto.pl

Zdjęcia: gdynia.naszemiasto.pl/Łukasz Kamasz

Zobacz także zdjęcia na stronie Instytutu Pamięci Narodowej

Folder do pobrania – Ruch Wyzwoleńczy Młodzieży Słowiańskiej (pdf, 6.94 MB)