Triduum Paschalne rozpoczyna się w Polsce wśród niepokoju o los wielu Ukraińców. Rozdzielone rodziny modlą się za pozostających w Ukrainie bliskich, a kobiety drżą o los mężów i synów broniących ojczyzny. W tych dniach łączymy się wszyscy duchowo w modlitwie o pokój. Nie jest to jedyne świętowanie Misterium śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, bo dwa tygodnie później będą celebrowali Wielkanoc katolicy obrządków wschodnich oraz kościoły ortodoksyjne. To okazja, by poczuć się jedną wspólnotą mimo wielu różnic, wspólnotą zjednoczoną w bólu i zatroskaną o przyszłość świata i Kościoła.

Dzisiaj w Kościele katolickim obrządku łacińskiego obchodzimy Wielki Czwartek. Uroczystości w kościele jezuitów w Poznaniu rozpoczną się o godz. 18:00. Natomiast wierni Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego oraz wspólnoty prawosławne już za kilka dni będą świętowały Niedzielę Palmową.

W Poznaniu jezuici udostępnili kościół na prawosławną Liturgię w języku ukraińskim.

O. Dariusz Michalski SJ, przełożony wspólnoty jezuitów w Poznaniu, wraz z ks. Ivanem Dziubą CPU, duchownym prawosławnym, tuż przed rozpoczęciem niedzielnej liturgii dnia 10 kwietnia 2022.

Wierni prawosławni będą świętowali nadchodzący Wielki Tydzień w kościele jezuitów pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Szewskiej 18. Uroczystościom będzie przewodniczył ks. Ivan Dziuba CPU, duchowny prawosławnej Ukraińskiej Cerkwi.

W najbliższą niedzielę, 17 kwietnia poznańscy jezuici wraz z księdzem Ivanem zapraszają prawosławnych Ukraińców mieszkających w Poznaniu i okolicach na godz. 12:30 na Liturgię Niedzieli Palmowej. To będzie już druga Eucharystia odprawiana tu przez duchownego prawosławnego. Pierwsza odbyła się 10 kwietnia br. (na zdjęciach).

Ponadto przypominamy, że katolicka Liturgia w rycie bizantyjsko-ukraińskim odbywa się w wielu miastach w Polsce. W załączeniu podajemy miejsca i rozkład Mszy świętych na terenie Warszawy.

Liturgia w rycie bizantyjsko-ukraińskim na terenie Warszawy.

LINK do parafii greckokatolickiej w Poznaniu.

Niech umęczony Chrystus pociesza wszystkich cierpiących, a poranek Zmartwychwstania, dwa razy wspominany, niech będzie dla nas wszystkich znakiem nadziei, która zawieść nie może.