W bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie odbył się koncert założonego w Galilei zespołu Profeti della quinta w ramach festiwalu muzyki Musica Divina. W wypełnionej po brzegi festiwalową publicznością świątyni zabrzmiały Lamentacje proroka Jeremiasza z muzyką Emilia de Cavalieriego.

Koncert zainaugurował tegoroczną edycję festiwalu, który sami organizatorzy, czyli Fundacja inCanto prezentują następująco:

Musica Divina nie jest kolejnym festiwalem muzyki dawnej na mapie Europy. Jest wydarzeniem, które stara się stworzyć przestrzeń dla emocjonalnego i intelektualnego doświadczenia w muzyce. Wprawdzie w programach koncertów odnaleźć można przede wszystkim sporo dawnej muzyki sakralnej (rozpiętej między średniowieczem a barokiem), jednak zupełnie nie chodzi w nich o quasi-archeologiczne odkrywanie muzycznych „wykopalisk”. Tworzymy raczej przestrzeń spotkania, w której wokół pasji do muzyki wyrosłej z chrześcijańskiego korzenia i liturgicznej tradycji Kościoła Wschodu i Zachodu, gromadzą się artyści i słuchacze o różnej wrażliwości, przekonaniach i motywacjach. To, co ich łączy to nie tylko pasja, ale także przekonanie o ponadczasowej wartości sztuki i kluczowej roli, jaką pełni ona w życiu człowieka.

Tegoroczna edycja odbywa się w dniach 2-7 sierpnia w krakowskich kościołach (poza jezuicką świątynią koncerty odbywają się m.in. w bazylice Bożego Ciała i dominikańskiej bazylice Trójcy Świętej), wystepują zaś światowej sławy artyści specjalizujący się w muzyce sakralej, m.in. legendarna estońska grupa Linnamuusikud, działający w Wielkiej Brytanii zespół Alamire oraz doskonale znany polskiej publiczności Marius Peterson. Wszystkie koncerty festiwalowe i wydarzenia towarzyszące (ekspozycje prac grupy Vera Icon, panele dyskusyjne) są darmowe.

Jezuici są partnerami festiwalu.

 

Więcej zdjęć (autorstwa Piotra Łysakowskiego) oraz informacji na temat festiwalu znajduje się na stronie festiwalu Musica Divina.