Dnia 8 sierpnia, po dwóch latach przerwy, wyruszyła piesza pielgrzymka do Sanktuarium Męczenników Kanadyjskich w Midland, w Kanadzie. Tegoroczne hasło pielgrzymki to „Wstań, ustanowiłem cię świadkiem tego, co zobaczyłeś”. Trasę, liczącą ok. 150 kilometrów, pielgrzymi zaplanowali przejść w sześć dni.

Pierwsi męczennicy kanadyjscy to ośmiu francuskich jezuitów, którzy ewangelizowali indiańskie plemię Huronów w Ontario w XVII w. Pełnili swoją misję przez 15 lat. W tym czasie Huroni weszli w poważny konflikt z Irokezami. Mimo krwawych walk o. Jan Brebeuf i jego towarzysze postanowili zostać ze swoimi podopiecznymi. Irokezi identyfikowali też misjonarzy z innymi Europejczykami, którzy ich kolonizowali. Zadawali męczennikom okrutną śmierć – przywiązani do pali byli traktowani wrzątkiem oraz zostali oskalpowani. Mówi się, że Irokezi byli tak zaskoczeni ogromnym hartem ducha o. Brebeufa, że po śmierci zjedli jego serce, aby mieć taką samą odwagę.

Jezuici zostali beatyfikowani w 1925 r., a kanonizowani w 1930 r. Pierwsza pielgrzymka przybyła do Midland już w 1907 r. i liczyła około 2 tysięcy osób. W dniu beatyfikacji pątników było już 10 000. To drugie po Qubecu najważniejsze sanktuarium Kanady powstało rok po beatyfikacji. Obecnie odwiedza je ok. 200 000 pielgrzymów rocznie.

Więcej na stronie MISYJNE.PL

Foto: Oblaci Kanada