Wraz z początkiem listopada na ekrany małopolskich kin ponownie trafia film „Głos”. Opowiada on o życiu młodych zakonników w jezuickim nowicjacie w Gdyni. Reżyserem filmu jest Dominika Montean-Pańków, operatorem – Wojciech Staroń (znany m.in. ze swoich zdjęć do „Placu Zbawiciela”), natomiast o montaż zatroszczyła się Milenia Fiedler. Podczas 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego otrzymał on nagrodę za najlepszy montaż i zdjęcia.

Ponownie w kinach

Film o jezuickim nowicjacie wraca na ekrany kin! Na pokaz z udziałem reżyserki, Dominiki Montean-Pańków,  zapraszamy do kina Mikro, 12 listopada o godz. 17:30. Poniżej lista pozostałych seansów:

  • NOWY TARG: Kino Tatry 10-list 17:00
  • KRAKÓW: Kino Mikro 12-lis 17:30 + SPOTKANIE Z REŻYSERKĄ
  • KRAKÓW: Kino Paradox 13-list 14:00
  • KRAKÓW: Kino Sfinks 14-lis 18:00
  • SUCHA BESKIDZKA: CKiF B. Wildera 15-lis 18:00
  • TARNÓW: Kino Marzenie 16-lis 18:30
  • KRAKÓW: Kino Kijów 17-lis 17:00
  • KRAKÓW: Kino Agrafka 18-lis 19:00
  • KRAKÓW: Kino Kika 19-lis 17:00
  • KRAKÓW: Kino Pod Baranami 20-lis 18:30

Film, który jest próbą odpowiedzi na pytanie: czym jest wiara?

– Kręcąc ten film, nie chciałam wystawić jezuitom laurki – mówi reż. Dominika Montean-Pańków w rozmowie z Jakubem Drzewickim SJ. – Raczej starałam się znaleźć odpowiedź na pytanie: „czym jest wiara?” – dodaje.

„Głos” nie jest filmem powołaniowym, jest dużo bardziej uniwersalny. Przede wszystkim nie ucieka od tematów trudnych ale z drugiej strony – nie pachnie tanią sensacją i  raczej brakuje mu „egzotyczności”, która mogłaby przyciągnąć widza. Jest natomiast zaproszeniem do refleksji nad wyborem, przemijaniem, wątpliwościami i relacją z Bogiem. Można zatem zapytać: dla kogo jest ten film? Odpowiedzi udzieliła Dominika Montean-Pańków w jednym z wywiadów: „Głos” kręciłam przede wszystkim z myślą o ludziach niewierzących. Chciałam go zrobić dla tych, którzy podobnie jak ja przeżywają wątpliwości.

Oficjalny opis filmu

Nowicjat zakonu jezuitów to surowa forma próby. Przez dwa lata odcięcia od społeczeństwa i udogodnień cywilizacji młodzi mężczyźni mają dość czasu, aby rozważyć pytanie: czy życie zakonne jest dla mnie? W dokumencie Dominiki Montean-Pańków obserwujemy między innymi pierwsze wykłady dla przyszłych zakonników. „Jak będziesz siedział w budzie, to będziesz widział owoce w codzienności” – mówi starszy zakonnik. Ujęcia pustyni w obiektywie Wojciecha Staronia określają symboliczny horyzont doświadczenia uczestników nowicjatu, a miarowa muzyka Adama Bałdycha kreuje aurę medytacji.
Serdecznie zapraszamy do kin!

 

Przesyłamy również link do wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/846672563147992

Autorzy zdjęć: W. Staroń, A. Fiejka