Ukraińska społeczność prawosławna w Poznaniu, na czele z terapeutkami udzielającymi pomocy psychologicznej uchodźcom i ich kapelanem księdzem Ivanem Dziubą wniosła 17 grudnia decydujący wkład w porządkowanie kościoła jezuitów po rocznych pracach remontowo-termomodernizacyjnych. Od czerwca tego roku katolicy i prawosławni nie tylko modlą się w jednym kościele, ale także o niego wspólnie dbają.

Dzięki zakończonym pracom będzie możliwe pełne użytkowanie wszystkich przestrzeni kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Pocieszenia oraz Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. Obydwie wspólnoty, katolicka i prawosławna, będą modliły się w tym miejscu i obchodziły Boże Narodzenie w tym samym terminie. Planowana jest ekumeniczna modlitwa i wspólne spotkania przy stole.

Prace termomodernizacyjne kościoła jezuitów oraz domu zakonnego w Poznaniu, finansowane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zakończyły się w zeszłym tygodniu. Wykonano docieplenie sklepień, zostały wymienione i docieplone okna oraz zewnętrzne drzwi, zbudowano kotłownię z nowym systemem zasilania, zainstalowano panele fotowoltaiczne i ogrzewanie podłogowe w kościele, kaplicach, a także w pracowni i galerii sztuki, które znajdują się w tym samym kompleksie budynków, odtworzono posadzki, wymieniono oświetlenie na bardziej oszczędne, zrobiono izolację przeciwwilgociową ścian kościoła. W prace był zaangażowany cały sztab ludzi.

W tym roku Święta Bożego Narodzenia wierni będą świętowali w suchych i ciepłych pomieszczeniach; nie tylko katolicy z Polski, ale także prawosławni z Ukrainy, których obecność w jezuickim kościele wpisała się już na stałe.

gd/dm