Po silnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Syrię i Turcję w nocy z 5 na 6 lutego, sytuacja pozostaje dramatyczna. Biuro Prasowe Kurii Generalnej Towarzystwa Jezusowego w Rzymie wydało dzisiaj komunikat informujący o jezuitach obecnych na terenie nawiedzonym przez kataklizm i o ich zaangażowaniu w pomoc lokalnej ludności.

Komunikat Biura Prasowego Kurii Generalnej Towarzystwa Jezusowego

Po silnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Syrię i Turcję w nocy z 5 na 6 lutego, sytuacja pozostaje dramatyczna. Zawaliła się katedra w Iskenderun. Biskup Anatolii we wschodniej Turcji, ojciec Paolo Bizzeti SJ, był w tym czasie poza krajem i już zaangażował się w pomoc poszkodowanym. Ojciec Antuan Ilgit SJ jest na miejscu i organizuje pomoc dla swoich parafian. Sytuacja jest dynamiczna i wiadomości są na bieżąco aktualizowane. Obraz miejsca nawiedzonego kataklizmem jest ponury: zawalone lub nie nadające się do użytku szpitale, brak prądu, zerwane lub bardzo utrudnione połączenia.

„Wyrażamy naszą najgłębszą solidarność i współczujemy rodzinom i wspólnotom dotkniętych ostatnimi trzęsieniami ziemi w Syrii i Turcji” – powiedział o. Arturo Sosa SJ. „Nasze serca są z tymi, którzy stracili swoich bliskich, swoje domy i swoje wspólnoty. Modlimy się o szybki i bezpieczny powrót do zdrowia wszystkich rannych oraz o pocieszenie dla osób dotkniętych tą katastrofą”.

Trzej jezuici ze wspólnoty w Aleppo opuścili dom po pierwszym wstrząsie i tej mroźnej nocy dołączyli do innych mieszkańców Aleppo, którzy wylegli na ulice. Wiele domów zawaliło się. Ludzie odmawiają powrotu do swoich domów w obawie przed kolejnymi wstrząsami. Towarzystwo Jezusowe udostępniło swój budynek w Aziziyé osobom szukającym schronienia. To dom o solidnej konstrukcji. W pomoc zaangażowała się Jezuicka Służba Uchodźcom (JRS) i apeluje o zbiórkę funduszy.

„Właśnie przybyłem do Aleppo, aby przeprowadzić ocenę potrzeb i zaplanować natychmiastową reakcję JRS – mówi irlandzki jezuita ojciec Tony O’Riordan SJ. Wspieranie życia i zdrowia jest naszym bezpośrednim priorytetem i postaramy się jeszcze dziś ponownie otworzyć nasze kliniki, gdy tylko budynki zostaną oczyszczone przez służby. Zatroszczymy się również o ochronę przed zimnem tych, którzy nie mogą wrócić do domów. Pomożemy też tym, którzy potrzebują pomocy psychologicznej, bo to także jeden z naszych priorytetów”.

Ojciec Paolo Bizzetti dla Vatican News

LINK do przekazania DAROWIZNY

Więcej informacji na stronie http://www.amo-fme.org/

Na zdjęciu: Biskup Paolo Bizzetti SJ