Dzięki współpracy Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych oraz Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych ukazała się drukiem „Kronika kompanii byłych żołnierzy polskich w Afryce z lat 1941-1942” opracowana przez Panią dr Lidię Potykanowicz-Sudę.

„Zachowana kronika żołnierzy polskich w Afryce stanowi dzisiaj unikalne źródło wiedzy na temat codziennego, tułaczego życia polskich żołnierzy, którzy chcąc walczyć o wolną Ojczyznę, zawędrowali aż do Afryki Północnej” – piszą wydawcy książki. A tutaj z żołnierzy stali się niechcianymi uchodźcami, zamkniętymi w obozach internowania, których musieli pilnować wcześniejsi sojusznicy – Francuzi. […] W publikacji źródłowej przedstawiono losy żołnierzy i podoficerów, po których życiu i służbie zachowało się niewiele materiałów. Czytelnicy wzbogacą swoją wiedzę historyczną na temat ciężkiego losu, jakiego doświadczyli polscy wojskowi, którym nie udało się przedostać do Wielkiej Brytanii po przegranej kampanii francuskiej w 1940 r. Z ogromną satysfakcją wydajemy te cenne materiały, ponieważ stanowią wartościowe źródło dla przyszłych badań. Kronika bogata jest w opisy geograficzne, fotografie, rysunki, dane statystyczne i listy osób internowanych we francuskich obozach oraz opisy ich codziennego życia i wzajemnych relacji. Drodzy Czytelnicy! Zachęcamy do lektury, która pozwala poznać klimat Afryki Północnej na początku lat 40. XX w. i poczuć ogromną tęsknotę żołnierzy znajdujących się z dala od rodziny i bliskich. Mamy nadzieję, że książka będzie inspiracją dla miłośników historii wojskowości do dalszych badań słabo znanych losów polskich żołnierzy przebywających w obozach internowania w Afryce w czasie II wojny światowej” (Dr Paweł Pietrzyk, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych; O. Henryk Droździel SJ, Rektor Papieskiego Instytutu).

Papieski Instytut Studiów Kościelnych w Rzymie (PISK) prowadzony jest przez Prowincję Wielkopolsko-Mazowiecką Towarzystwa Jezusowego i jego Rektorem jest obecnie o. Henryk Droździel SJ.

Więcej na stronie internetowej PISK