Kościół pw. Ducha Świętego w Toruniu, kiedyś ewangelicki, a od czasów powojennych katolicki, zostanie uroczyście poświęcony. Ceremonia z udziałem ks. biskupa Wiesława Śmigla odbędzie się w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego – 28 maja 2023 r.

Obecnie jezuicki kościół akademicki, to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków centrum Starego Miasta Torunia. Dzieje obiektu są długie i bogate – powstał jeszcze w połowie XVIII wieku jako nowe miejsce modlitwy luteranów, którzy po tumulcie toruńskim stracili gotycki kościół pofranciszkański. Kościół początkowo istniał bez wieży – starania o jej budowę trwały długo i zakończyły się powodzeniem dopiero pod koniec XIX wieku.

– Wraz z historykami, w tym z profesorem Michałem Białkowskim z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, wykonaliśmy badania archiwalne. Nigdzie nie udało się znaleźć śladów po poświęceniu kościoła. Były jakieś próby, niegdyś ojciec Tadeusz Sierpiński dokonał poświęcenia, ale nie w taki sposób, jak powinno ono wyglądać zgodne z zasadami liturgicznymi. Wymogi określają, że musi tego dokonać biskup, że następuje pomazanie ołtarza – jest to cała specjalna ceremonia, która dotyczy konsekracji, jak mówiło się kiedyś, i poświęcenia, jak mówi się dzisiaj. Ojciec Sierpiński dokonał tymczasem po prostu zwykłego poświęcenia, żeby w ogóle zacząć działalność duszpasterską w toruńskim kościele. Później było jeszcze poświęcenie jednego z bocznych ołtarzy. Na tym się skończyło – mówi o. Lesław Ptak, rektor kościoła akademickiego i przełożony domu zakonnego.

Majową uroczystość poprzedza cykl wykładów, które odbywają się w kościele. Pierwsza prelekcja, wygłoszona przez dr. hab. Michała Białkowskiego, dotyczyła dziejów politycznych świątyni w okresie PRL-u. Kolejny wykład poprowadził dr hab. Piotr Birecki, znawca luterańskich dziejów Torunia.

Zapraszamy na wykłady poprzedzające uroczystość poświęcenia kościoła

Na 8 maja zaplanowany jest wykład jezuity, dra Krzysztofa Dorosza, którego tematem będą „Profile i style toruńskiego duszpasterstwa jezuitów. Refleksje i obserwacje duszpasterza”. Dokładnie tydzień później, 15 maja, prof dr hab. Waldemar Rozynkowski zabierze głos w temacie „Formacja i ewangelizacja – grupy i wspólnoty działające w ramach jezuickiego duszpasterstwa akademickiego”, a na zakończenie cyklu wykładów, 22 maja, dr hab. Daniel Brzeziński przybliży zasady samej ceremonii poświęcenia kościoła.