Król… instrumentów, gdyż tak tradycyjnie są określane w świecie muzycznym organy piszczałkowe, zagrał w nowosybirskiej Katedrze. Wydarzenie miało miejsce w dniach 6-8 października 2023 r.

W miniony weekend, od piątku do niedzieli, miały miejsce uroczyste wydarzenia związane z inauguracją nowych organów piszczałkowych w katolickiej Katedrze Przemienienia Pańskiego w Nowosybirsku, przy ul. Gorkiego 100. Uroczystości jak i sam projekt współprowadziło Centrum Kultury „Inigo”, którym zarządza nasz współbrat, o. Janez Sever SJ. Jak skomplikowany był to projekt niech świadczy wspomniana przez Ordynariusza Diecezji, ks. Bpa Josepha Wertha SJ, ciekawostka – całość realizacji, czyli od zamówienia do inauguracji organów, trwała 6 lat, czyli… tyle ile budowa tutejszej Katedry!

Nowe organy, Diego Cera nr 40, wykonała i zainstalowała renomowana filipińska firma Diego Cera Organbuilders, Inc. z Manili (Las Piñas). Diego Cera nr 40 to unikalne mechaniczne organy barokowe z 24 rejestrami i dwoma manuałami (około 1500 piszczałek). Jest to trzeci tego typu instrument na całą Syberię. Jeden znajduje się w kościele katolickim we Władywostoku, a drugi… jest w posiadaniu konserwatorium w Nowosybirsku, ale obecnie podlega pracom renowacyjnym.

Program wydarzeń związanych z inauguracją był następujący:

  • W piątek, 6 października, o godz. 11.00 w Bibliotece Biskupiej odbyła się konferencja prasowa, a po niej krótka nieoficjalna prezentacja organów.

Konferencja prasowa

  • W sobotę, 7 października, o godzinie 18.00 w Katedrze Przemienienia Pańskiego odbyła się Msza żałobna poświęcona niedawno zmarłemu księdzu Johannowi Trummerowi (Austria), głównemu inspiratorowi i dobroczyńcy projektu. W trakcie nastąpiło poświęcenie tablicy pamiątkowej ku czci ks. Trummera.

Następnie miał miejsce pokaz wywiadu wideo z dyrektorem firmy produkującej organy Diego Cera Organbuilders, panem Salviną Tagle, który niestety w ostatniej chwili musiał odwołać swój przyjazd.

  • Samo uroczyste poświęcenie organów odbyło się w niedzielę, 8 października o godz. 11.00 podczas Mszy św., której przewodniczył Bp Werth SJ, a współkoncelebrował Nuncjusz Apostolski w Rosji, Arcybiskup Giovanni d’Aniello.

Oczywiście nie zabrakło wielu innych szacownych gości ze strony władz federacyjnych, miejskich i regionalnych oraz ze świata kultury. Aby choć trochę uzmysłowić sobie rangę tego wydarzenia, wystarczy wspomnieć, że specjalnie na te uroczystości przybyła delegacja z Teatru Maryjskiego w Petersburgu, który jest oddalony od Nowosybirska bagatela niespełna 4 tys. km! To dalej niż z Warszawy do Lizbony.

Całość uroczystości domknęła, tego samego dnia, o godz. 19.30 Koncertowa Gala, na której wystąpili wybitni muzycy, wśród których oczywiście nie zabrakło organistów z tutejszego konserwatorium.

Warto nadmienić, że nowe organy, podobnie jak i dotychczasowe elektroniczne będą wykorzystywane zarówno dla celów kultu jak i koncertowych. Od lat odbywające się tu koncerty cieszą się wielką popularnością i stanowią jedno z nielicznych miejsc spotkań różnych konfesji i środowisk o odmiennych światopoglądach.

Relacja o. Tomasza Ortmanna SJ

Poniżej moment poświęcenia nowych organów

Zdjęcia: KANA