W czwartek 9 listopada 2023 r., pod tablicą pamiątkową znajdującą się na murach Willi Zofijówka, odbyła się uroczystość Dnia Pamięci Ignatianum obchodzonego w ramach Akademickiego Dnia Pamięci, który upamiętnia rocznicę aresztowania 25 jezuitów z Kolegium Krakowskiego przy ul. Kopernika, 10 listopada 1939 r.

W liście skierowanym do uczestników uroczystości, rektor Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie, dr hab. Tomasz Homa SJ, prof. UIK podkreślił, że aresztowanie 25. jezuitów „stanowiło kolejny akt zamierzonego przez hitlerowców i konsekwentnie realizowanego planu eksterminacji polskiej inteligencji, której częścią było polskie duchowieństwo. Mieli zginąć, jak wielu innych – oni, w obozach koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau”.

„Niech pamięć o nich nie pozostanie jedynie pamięcią kamienną, wyrytą ozdobnie na tej pamiątkowej tablicy, lecz będzie dla nas pamięcią żywą – inspiracją w naszym dążeniu do pełni człowieczeństwa, którego źródło i spełnienie jest w samym Panu Bogu”, zaapelował ojciec rektor.

W uroczystości udział wzięli m. in. o. dr Jarosław Paszyński SJ, Wielki Wicekanclerz UIK i Prowincjał Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego; o. dr hab. Wacław Królikowski SJ, prof. AKW – Rektor Kolegium Księży Jezuitów w Krakowie, które gości w swoich murach Uniwersytet Ignatianum; Mateusz Małodziński – II wicewojewoda małopolski; Sandra Heiskanen, wicekonsul Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie; dr Michał Wenkler – zastępca dyrektora IPN, oddział w Krakowie.

Aresztowanie krakowskich jezuitów miało miejsce cztery dni po pierwszej Sonderaktion Krakau, w trakcie której aresztowano 184 profesorów, wykładowców i pracowników, głównie Uniwersytetu Jagiellońskiego, i dzień po drugiej z nich, przeprowadzonej 9 listopada, podczas której aresztowano około 120 osób.

Piotr Ufnal
Rzecznik prasowy Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie

Galeria zdjęć: Olena Tkaczuk, jezuici.pl