W ostatnich latach, w niektórych włoskich szkołach, wprowadzono zakaz ustawiania szopki bożonarodzeniowej, jako elementu religijnego pogwałcającego świecki charakter szkoły.

W grudniu tego roku we włoskim senacie ugrupowanie Giorgii Meloni zaproponowało wprowadzenie zapisu w prawie, który gwarantowałby obecność chrześcijańskich symboli i elementów nawiązujących do tradycyjnych świąt w szkołach publicznych.

Senatorka z ugrupowania politycznego „Fratelli d’Italia”, Lavinia Mennuni, jedna z pomysłodawczyń propozycji, ocenia decyzje zakazujące szopki w szkołach jako „niedopuszczalne i żenujące”. Zamienianie świąt Bożego Narodzenia w świecką tradycję Ferii Zimowych, by nie urazić wyznawców innych religii, uważa za chore.

Wniosek przedstawiony w senacie przewiduje wprowadzenie zakazu zakazywania w szkołach inicjatyw promowanych przez rodziców, uczniów lub właściwe organy szkolne, a które nawiązywałyby do tradycyjnych świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Powołując się na Konstytucję, która gwarantuje wolność religijną, wnioskodawcy nowego przepisu przypominają, że Konstytucja nie nakłada obowiązku odrzucania symboli religijnych, historycznych i kulturowych, które są wyrazem tradycji związanej z tożsamością narodu włoskiego. Zakaz kontynuowania rodzimych tradycji w przestrzeniach, gdzie wychowywana jest młodzież, jest „atakiem na wartości i pielęgnowaną od dawna tradycję naszego narodu” – czytamy w projekcie.

Zgodnie z projektem ustawy, „przygotowanie szopki betlejemskiej, podobnie jak przygotowanie przedstawień i uroczystości, nie obejmuje żadnych działań indoktrynacyjnych ani tym bardziej prozelityzmu ze strony państwa włoskiego, a już na pewno nie prowadzi do dyskryminacji uczniów – i ich rodzin – którzy wyznają inne religie”. Nowe przepisy miałyby przypominać o głębokich korzeniach włoskiej tożsamości narodowej związanej z katolickimi świętami.

Największe zastrzeżenia pośród promotorów „świeckości państwa” budzi proponowany zapis, że wobec osób, które naruszą te nowe przepisy, będzie wszczynane „postępowanie dyscyplinarne zgodnie z obowiązującym prawem”. Wokół wniosku przedstawionego w senacie, toczy się burzliwa dyskusja. Jego przeciwnicy interpretują go, jako obowiązek stawiania w szkołach szopek bożonarodzeniowych. Nie wiemy, czy propozycja partii Meloni przejdzie, ale we włoskim Ministerstwie Edukacji szopka już stanęła.

Na podstawie informacji z włoskich dzienników,
Wojciech Żmudziński SJ / jezuici.pl

Zdjęcie pochodzi z Zespołu Szkół Jezuitów w Gdyni