We włoskim Wydawnictwie San Paolo ukazała się książka „Korzenie sprawiedliwości” (Le radici della giustizia), której autorem jest jezuita, wykładowca na Wydziale Nauk Społecznych Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, Sekretarz Generalny Fundacji Fratelli Tutti, o. Francesco Occhetta SJ.

Publikacja, która czerpie zarówno z pracy duszpasterskiej Autora wśród więźniów jak i z literatury przedmiotu, przedstawia szeroką perspektywę źródeł sprawiedliwości naprawczej i pojednania. Occhetta sięga do dzieł wybitnych filozofów i biblijnej koncepcji sprawiedliwości „rib”. Symbol wagi z dwoma talerzami (szalkami) zastępuje obrazem, na którym dwa ludzkie oblicza spotykają się uznając popełnione zło i doznaną krzywdę. W tym spotkaniu sprawcy i osoby przez niego skrzywdzonej, bez obecności sędziego, otwiera się okazja do naprawienia wyrządzonego zła i wzajemnego pojednania.

Propozycja Autora, by odstąpić w wielu wypadkach od karania więzieniem i zaangażować społeczeństwo w troskę o leczenie ran w relacji, w której ktoś kogoś skrzywdził, może się wydawać utopijna. Jednak przykłady, jakie podaje i analizuje, świadczą, że jest to realna i wartościowa alternatywa dla obecnego systemu więziennictwa, który nie odbudowuje relacji między sprawcą a pokrzywdzonym, a jedynie stosuje karę. Taka kara nie zmienia człowieka, nie skłania do zadośćuczynienia i pojednania, lecz wręcz przeciwnie, prowadzi do recydywy.

W książce Francesco Occhetty znajdują się także praktyczne narzędzia, jakimi można posłużyć się w rozwiązywaniu konfliktów poza kontekstem ściśle karnym. Pozycja warta przetłumaczenia na język polski.

Foto: YouTube