Wspólnota Życia Chrześcijańskiego (WŻCh) zaprezentowała w lipcu 2022 roku nowy projekt – portal Medytuj SŁOWO. W niniejszym artykule jego autorzy prezentują szczegóły przedsięwzięcia, z którym powiązane są również takie tematy, jak rekolekcje ignacjańskie w życiu codziennym oraz towarzyszenie duchowe, będące przestrzenią dla zaangażowania się świeckich w Kościele. We wszystkich tych obszarach realizacji projektu ekipa portalu serdecznie zaprasza do współpracy.

Każdy z uczestników projektu Medytuj SŁOWO jakiś czas temu osobiście poznał wartość rekolekcji ignacjańskich, rozpoznał w nich sposób na takie bycie z Panem Bogiem, które przynosi dobre owoce w życiu. Chcemy się dzielić tym doświadczeniem! Stąd właśnie wziął się pomysł na portal i to daje nam siłę do jego organizowania.

Medytuj SŁOWO jest platformą otwartą dla wszystkich. Szczególnie zaproszeni są ci, którzy nie mogą sobie pozwolić na wyjazd do domu rekolekcyjnego, nie mają wolnego czasu w terminach, w których organizowane są rekolekcje w życiu codziennym lub po prostu chcieliby poznać duchowość ignacjańską i rozważać Słowo Boże metodą medytacji.

W ramach projektu gromadzimy materiały rekolekcyjne stworzone w różnych ośrodkach jezuickich oraz we Wspólnocie Życia Chrześcijańskiego. Na portalu zostało już opublikowanych czternaście serii rekolekcji, w tym jeden zbiór rozważań do dowolnego wykorzystania, bo niestanowiący cyklu. Łącznie daje to zatem blisko czterysta medytacji. Rekolekcje nawiązują do różnych tematów, takich jak na przykład „Radość codzienności” czy „W jaki Kościół wierzę?”. Teksty i nagrania można w dogodny sposób odtwarzać na urządzeniach mobilnych. Towarzyszące im grafiki są proste i cieszą oko. Cały układ sprzyja skupieniu.

Osoby chętne do przeżycia rekolekcji mogą, za pośrednictwem portalu, skorzystać z pomocy towarzysza duchowego, dostępnego albo online, albo osobiście w jednym z dziesięciu miast Polski.

Wokół portalu Medytuj SŁOWO skupiło się prawie czterdzieści osób doświadczonych w udzielaniu pomocy podczas odprawiania rekolekcjach ignacjańskich, członków WŻCh, pozostających w superwizji.

Widzimy potrzebę udostępniania rzetelnej wiedzy, podanej prostym językiem i w przystępnej formie, na temat medytacji ignacjańskiej, dlatego dbamy o stały rozwój działu Q&A (ang. Questions & Answers oznacza „Pytania i odpowiedzi”), w którym można znaleźć artykuły na różne tematy: „Co robić, gdy zasypiam na medytacji?”, „Czym są rozproszenia i jak sobie z nimi radzić?” czy „Jak zorganizować sobie medytację?”. Łącznie zostało już opublikowanych dwanaście porad.

Ponadto przygotowujemy transkrypcje do ważnych, naszym zdaniem, konferencji. Obecnie zostało już opublikowanych siedem materiałów, co pozwala zarówno wysłuchać inspirujących wystąpień na temat duchowości ignacjańskiej, jak i je przeczytać.

Chcemy wychodzić naprzeciw naszym potencjalnym odbiorcom, dlatego też prowadzimy facebookowy profil portalu Medytuj SŁOWO, gdzie na bieżąco zamieszczamy informacje o nowościach.

Zgłaszają się do nas również takie osoby, które nie są do końca przekonane, czy chcą odprawić rekolekcje. W związku z tym podjęliśmy specjalną inicjatywę: stwarzamy możliwość skorzystania z konsultacji (jednej lub dwóch, w zależności od potrzeb) z osobą towarzyszącą. Takie spotkania mają służyć wyjaśnieniu wątpliwości co do metody modlitwy oraz pomóc rozeznać, czy rozpocząć rekolekcje w danym momencie życia.

Jak dotąd z rekolekcji za pośrednictwem portalu, ze wsparciem osoby towarzyszącej, skorzystało dwanaście osób. W ciągu ostatniego roku odwiedziło nas 6,4 tys. internautów, głównie z Polski, ale także z zagranicy (ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Wielkiej Brytanii). Otrzymujemy także wiele zapytań o rekolekcje i towarzyszenie duchowe. Staramy się brać pod uwagę potrzeby każdego, kto do nas napisze i odpowiadać na nie w miarę możliwości.

W zespole Medytuj SŁOWO pracuje około dziesięciu osób. Towarzyszy nam o. Leszek Mądrzyk SJ, Krajowy Asystent WŻCh w Polsce.

Opracowane przez nas materiały są doskonałą bazą dla tych, którzy podejmują pracę formacyjną we wspólnotach lub chcą się dzielić doświadczeniem wiary z osobami spoza kręgu ignacjańskiego. Zwłaszcza do tych drugich bardzo chcemy dotrzeć.

Zapraszamy do współpracy wszystkich, którym podoba się idea portalu Medytuj SŁOWO. Szczególnie potrzebujemy wsparcia w zakresie działań promocyjnych. Mimo wypracowanego już rytmu pracy jesteśmy otwarci na nowe pomysły.

Zespół Medytuj SŁOWO