27 lutego br. Muzeum Pamięci Holokaustu w Waszyngtonie (United States Holocaust Memorial Museum) i Fundacja Polanco ETS podpisały umowę o współpracy w celu udostępnienia i digitalizacji materiałów archiwalnych z archiwów jezuickich sprzed, w trakcie i po II wojnie światowej. Umowa przewiduje rozszerzenie dostępu do dokumentów przechowywanych w Archiwum Kurii Generalnej Towarzystwa Jezusowego w Rzymie (Archivum Romanum Societatis Iesu (ARSI)), które działa w ramach Fundacji.

Materiały te zostaną również udostępnione Instytutowi Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem, partnerowi Muzeum w tym projekcie. Pozwoli to na dalszy postęp w ich wysiłkach na rzecz digitalizacji wojennych archiwów Kościoła katolickiego.

O. Antoine Kerhuel, sekretarz Towarzystwa Jezusowego, powiedział, że podpisanie umowy było zgodne z „potrójną misją ARSI polegającą na ochronie i zachowaniu dokumentów Towarzystwa, zachęcaniu i ułatwianiu ich wykorzystania oraz promowaniu i uczestniczeniu w badaniach naukowych opartych na dokumentach”.

Z kolei Zachary Levine, dyrektor Muzeum ds. archiwalnych i kuratorskich zaznaczył, że „rola Kościoła Katolickiego podczas Holokaustu była przez dziesięciolecia przedmiotem intensywnej debaty. Szerszy dostęp do materiałów archiwalnych związanych z tym okresem doprowadzi do kontynuacji badań wypełniających luki w naszym zrozumieniu tej ważnej historii”.

ARSI posiada szereg kolekcji, które są istotne dla misji kolekcjonerskiej Muzeum, takich jak akta o. Pietro Tacchi Venturi, SJ, który służył jako nieoficjalny łącznik między Benito Mussolinim, faszystowskim przywódcą Włoch w latach 1922-1943, a papieżami Piusem XI i Piusem XII. ARSI posiada również akta o. Włodzimierza Ledóchowskiego SJ, 26. przełożonego generalnego Towarzystwa Jezusowego (urzędującego w latach 1915-1942), które są istotne ze względu na okres, w którym zarządzał Towarzystwem. Muzeum spodziewa się, że zdigitalizowane zbiory będą dostępne dla badaczy w czytelni w 2025 roku.

Archivum Romanum Societatis Iesu jest prywatnym archiwum odpowiedzialnym za przechowywanie historycznych zapisów Towarzystwa Jezusowego i innych dokumentów pochodzących z centralnej administracji Towarzystwa. Jego polityka dostępu jest ściśle powiązana z polityką Watykańskiego Archiwum Apostolskiego. Podpisanie tej umowy było możliwe dzięki niedawnemu otwarciu dokumentów obejmujących pontyfikat Piusa XII (1939-1958).

 

 

 

 

Za: Jesuit Archives and the Second World War