W Zakopanem jest kościół, w którym zdaniem wielu dzieją się „cuda”. Chodzi o kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, prowadzony przez jezuitów i znany potocznie jako „Górka”. To tutaj w przylegającym do głównego kościoła budynku jest malutka kaplica ślubowań. Przychodzą tu osoby zmagające się z uzależnieniami. Od ponad 50 lat,  każdy uzależniony od alkoholu, hazardu, papierosów, narkotyków, zakupów, internetu czy seksu, może przyjść i przed obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy złożyć śluby wstrzemięźliwości. Jeśli w 1971 roku wszystko się zaczęło od 5 ślubowań, to w ubiegłym 2023 roku zanotowano rekordowe 6525! Jak przekonują zakopiańscy jezuici, więcej niż 90 proc. wszystkich ślubujących potrafi wytrwać w trzeźwości czy abstynencji.

We współczesnej Polsce uzależnienie od alkoholu jest nadal jedną z najbardziej rozpowszechnionych form uzależnień. Trzeźwość, będąca jedną z podstawowych wartości człowieka, to nie tylko abstynencja czy umiarkowanie w stosunku do alkoholu. To przede wszystkim prawdziwa wolność, miłość, odpowiedzialność, zdrowie oraz czuwanie nad uczciwością, rzetelnością i roztropnością swego myślenia.

We wspomnianej wyżej kaplice ślubowań księża jezuici codziennie prowadzą dyżur od godz. 8.30 do 17.30, z wyjątkiem świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Ślubować może każdy, kto wierzy w Boga, lub kieruje się wiarą, że może zaprzestać nałogowych praktyk. Osoby, przychodzące na „Górkę”, nie są pytani o frekwencję w kościele ani o to, w jakim stanie żyją. Nie trzeba się wcześniej umawiać, wystarczy przyjść i na furcie zadzwonić pod numer 507. Chętni mogą skorzystać z sakramentu pokuty, choć nie jest to warunek konieczny. Odbywa się rozmowa o sprawie, z jaką człowiek przychodzi, potem wpis do księgi, w jakiej dziedzinie osoba chce ślubować, w jakim terminie i podpis. Następnie ślubujący klęka przy ołtarzu i czyta tekst ślubowania. Każdy otrzymuje obrazek, który jest dowodem tego, że ślubowanie rzeczywiście się odbyło. Warto też podkreślić, że na „Górce” od 2004 roku nie ma dyspens.

Śluby wstrzemięźliwości składa się na „Górce” na okres kilku dni, tygodni lub miesięcy. Posługujący księża zwracają uwagę, by osoba obserwowała siebie, czy dobrze czuje się w tej abstynencji, czy też ujawniają się głody alkoholowe, narkotykowe lub inne; czy poprawia się nastrój, funkcjonowanie wśród ludzi, czy ma lepsze relacje w rodzinie. A może przeciwnie: ujawniają się lęki, agresja, bezsenność, depresyjny nastrój. Dopiero potem można ślubować na dłużej.

Ślubowania trzeźwościowe nie zastępują programów terapii uzależnień, lecz je wspomagają. Jezuicka placówka nie jest ośrodkiem terapii uzależnień i współuzależnieni. Zainteresowani jednak mogą dostać dane kontaktowe do ośrodków terapeutycznych i grup anonimowych.

„Górka” jest przede wszystkim przestrzenią działania łaski Bożej, w której Bóg zaprasza do przełamania swej dumy, sięgnięcia po pomoc i podjęcia pracy nad sobą.

W każdy piątek w kościele po wieczornej Mszy świętej o godz. 18:00 odbywa się modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia za uzależnionych, współuzależnionych i dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.

Więcej informacji pod linkiem: Duszpasterstwo trzeźwości.