Niewielka wspólnota polskich jezuitów z Melbourne w Australii została zauważona na XXIX Targach Wydawców Katolickich na Zamku Królewskim w Warszawie.  Jezuicka wspólnota św. Andrzeja Boboli w Melbourne odważyła się wystawić grę planszową „Ignacy Loyola: Rycerz i Pielgrzym” (ang. „Ignatius Loyola: Knight and Pilgrim”), ks. Mariusz Han SJ, dr Tomasz R. Han – w kategorii Multimedia.

W czwartek, 11 kwietnia 2024 roku, podczas oficjalnego otwarcia Targów, Stowarzyszenie Wydawców Katolickich ogłosiło wyniki dorocznego konkursu o nagrody prestiżowego Feniksa, przyznane w tym roku w 11 różnych tematycznych kategoriach. W szranki stanęło ponad 230 publikacji.

Kapituła Feniksa nagrodziła prestiżowym wyróżnieniem grę planszową ojca Mariusza Hana SJ i jego brata dr. Tomasza Hana podkreślając, że jest ona:

Inspirującą rozrywką dla całej rodziny. Udanym połączeniem zabawy i nauki życia. Cechuje ją dynamiczna fabuła, która angażuje gracza bez reszty, przykuwając jednocześnie jego uwagę wysoką estetyką i dbałością o szczegóły fotograficzne i wrażenie wizualne.

Gra planszowa o św. Ignacym z Loyoli jest owocem kilkuletniej mozolnej pracy obydwu braci. Powstała w wyniku współpracy z wieloma jezuitami z Polski i Australii, ale także i osobami świeckimi. Jej powstanie zainspirowała w 2021/2022 chęć włączenia się wspólnoty jezuitów w Melbourne w promocję obchodzonego w świecie „Roku Ignacjańskiego”.

Gra składa się z dwóch planszy, na których można rozegrać podwójną grę, której bohaterem jest Święty Ignacy Loyola.

Na pierwszej planszy, grający przemieszczają się do ostatecznego celu życiowej przygody jakim jest niebo. Nie wygrywa jednak ten, kto dotrze tam pierwszy, ale ten, kto zdobędzie najwięcej punktów nazwanych „AMDG”. Są to pierwsze litery łacińskiego hasła i pragnienia jakim żył Ignacy: „Ad Maiorem Dei Gloriam”, czyli „Na Większą Chwałę Bożą”. Odwiedzając kolejne miasta grający poznają życie Świętego Ignacego, Rycerza i Pielgrzyma, wraz z nim przeżywają rozliczne przygody i zdobywają przy tym potrzebne punkty. Przed grającymi staną też pytania sprawdzające poziom ich religijnej wiedzy oraz propozycje rozmowy o współczesnym świecie.

Druga plansza, przeznaczona jest dla „koneserów gier planszowych”, bo jest znacznie trudniejsza. Wzorowana na powszechnie znanej grze w Polsce pt. „Miś Wojtek”, ta prowadzi uczestników przez miejsca, gdzie żył i działał Święty Ignacy. Wygrywa ten, kto zbierze więcej kompletnych zestawów kart.

Gra ma zainteresować młodzież „duchowością ignacjańską”, która pomaga być prawdziwie wolnym i szczęśliwym będąc rozmodlonym, czyli kontemplatywnym w codziennym odważnym działaniu.

Planszowa gra braci Hanów, nagrodzona wyróżnieniem Feniksa w Polsce, jest oczywistą dumą Australijskiej Prowincji, a z nieskrywanym uznaniem zauważona przez Rzymską Kurię Towarzystwa, budzi szerokie zainteresowanie wielu innych prowincji w różnych częściach świata.

XXIX Gala i uroczystość, zamykająca Targi Wydawnictw Katolickich, odbyła się w sobotę, 14 kwietnia 2024 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. W ceremonii wręczania przyznanych przez Kapitułę Feniksa nagród i wyróżnień wziął udział dr Tomasz Han, reprezentujący ojca Mariusza Hana SJ i wspólnotę polskich jezuitów w Melbourne. XXIX Targi Wydawców Katolickich prezentowały w tym roku pond 100 wystawców i 15 tysięcy publikacji. Odwiedziło je ponad 20 tysięcy osób, uczestniczących przy tej okazji w spotkaniach autorskich, projekcjach filmów, dyskusjach i panelach.

Gra jest do nabycia w polskiej i angielskiej wersji:
w Polsce: „Ignacy Loyola: Rycerz i Pielgrzym”
w Australii: „Ignatius Loyola: Knight and Pilgrim”

Wiesław Słowik SJ
Melbourne / Australia