W dniach 11-14 kwietnia odbyło się pierwsze spotkanie sieci delegatów i koordynatorów ds. ekologii w jezuickich prowincjach w Europie. W spotkaniu uczestniczyło 18 osób, w tym przewodniczący konferencji prowincjałów europejskich, o. Dalibor Renić SJ, czteroosobowy zespół Jesuit European Social Centre w Brukseli, dyrektorka sieci jezuickich szkół w Europie JECSE, p. Agnieszka Baran i prezydent sieci jezuickich uniwersytetów w Europie Kircher Network, o. Philip Geister SJ.

W trakcie spotkania zaprezentowano stan prośrodowiskowej świadomości i działań ekologicznych w reprezentowanych prowincjach jezuickich (niektórzy ekodelegaci to osoby świeckie), a także postępy w organizowaniu struktur wspierających działania na rzecz troski o stworzenie. Szczególnie dużo uwagi poświęcono prezentacji i dyskusji wokół dokonań najbardziej zaawansowanej na tej drodze prowincji francuskojęzycznej, w której aż trzy osoby na etacie zajmują się różnymi aspektami transformacji ekologicznej we wspólnotach i dziełach. Jedna sesja poświęcona była sposobom rozwijania chrześcijańskiej, a szczególnie ignacjańskiej ekoduchowości, a kolejna konkretnym projektom jezuickim na poziomie Unii Europejskiej, takim jak: Future Generations Initiative, JESC Carbon Initiative, Sustainable Food Systems Initiative. Przewodniczący konferencji jezuickich prowincjałów przedstawił miejsce zaangażowania proekologicznego w apostolskim planie jezuitów w Europie, a przedstawiciele sieci uniwersytetów i sieci szkół ukazali aktualne zaangażowanie i możliwości współpracy między sieciami.

Spotkanie odbyło się w domu rekolekcyjnym Le Châtelard koło Lyonu we Francji. Ten prawie stuletni ośrodek duchowości oferujący rekolekcje ignacjańskie w ostatnich latach przechodzi głęboką przemianę, której celem jest stworzenie ignacjańskiego centrum opartego na kompleksowo wcielonej propozycji ekologii integralnej. Są do tego szczególne możliwości. Le Châtelard obejmuje 36 hektarów terenu, z którego większość pokryta jest lasem i rozpościera się na wzgórzu, na obrzeżach Lyonu. Pomysł przyciągnął też wielu wolontariuszy, którzy ofiarują swój czas oraz talenty w rozwój tego miejsca. Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z wdrażanymi rozwiązaniami i innowacjami na poziomie organizacji oraz nowymi propozycjami rekolekcji i formacji duchowej. Uzupełnią one dotychczasową bogatą ofertę Le Châtelard, nadając im wszystkim nowego wymiaru.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Jesuit European Social Centre z Brukseli, które koordynuje działalność kilku prospołecznych sieci dzieł jezuickich w Europie. Z Polski udział wzięli o. Jacek Poznański SJ (na miejscu) oraz o. Maciej Tomaszewski (online), delegaci ds. ekologii z obydwu polskich prowincji.

Jacek Poznański SJ