Wzgórza św. Stanisława Kostki w Gdyni.

Wzgórza św. Stanisława Kostki w Gdyni.

Wzgórze św. Stanisława Kostki ciągle obchodzą jubileusz 75-lecia obecności Jezuitów w Gdyni. To dobry moment, aby przyjrzeć się ogromnej ilości inicjatyw i projektów w jakie zaangażowali się przez ten czas, gdyńscy Jezuici.

Skąd się w wzięli Jezuici w Gdyni?

W 1935 roku zasłużony budowniczy Gdyni – Eugeniusz Kwiatkowski, przekazał jezuitom działkę pod budowę szkoły. Już pod koniec czerwca, tego samego roku, ojciec Prowincjał przysłał do Gdyni ojca Alojzego Chrobakaka, który początkowo zamieszkał gościnnie na plebanii parafii NMP Królowej Polski przy ul. Świętojańskiej, a potem u państwa Malinowskich przy ul Tatrzańskiej 28, którzy odstąpili jezuitom trzy pokoje. Po przygotowaniu terenu pod budowę, 16 sierpnia 1936 r. przystąpiono do kładzenia fundamentów pod budowę kaplicy i domu zakonnego. Ostatecznie do nowego domu jezuici wprowadzili się z początkiem 1937 roku. Wkrótce miał też powstać budynek szkoły. Niestety, plany jezuitów pokrzyżowała II wojna światowa i czasy komunizmu w Polsce.

Jak jest dziś?

Obecnie Jezuici na Wzgórzu zaangażowani są w wiele dzieł, dla tych, którzy poszukują swojej drogi, Boga i konkretnych porad na życie. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej, filmowej opowieści o tym jak wiele dobra i pasji można znaleźć na Wzgórzu św. Stanisława Kostki.

WWW: gdynia.jezuici.pl
Facebook: [TUTAJ]

RED.