fot. Michał Kłosiński SJ

fot. Michał Kłosiński SJ

Uroczystość św. Andrzeja Boboli przyciągnęła (16 maja) do warszawskiego sanktuarium przy ul. Rakowieckiej rzesze ludzi pragnących wspólnie świętować – 75. Rocznicę kanonizacji oraz sprowadzenie trumny z relikwiami naszego Patrona do stolicy. Mszy Świętej przewodniczył ks. Kardynał Kazimierz Nycz, a kazanie wygłosił ks. Abp Henryk Hoser SAC.

W koncelebrze obecni byli również Ks. Abp Nuncjusz Celestino Migliore, Ks. Abp Tadeusz Kondrusiewicz, Ks. Bp Piotr Libera, Ks. Bp Tadeusz Pikus oraz Ks. Bp Marian Duś.

W kazaniu ks. Abp Henryk Hoser SAC przypomniał historię św. Andrzeja oraz podkreślił Jego zdecydowane dążenie do świętości, które uwidaczniało się w wytrwałej pracy nad swoim porywczym charakterem. Ksiądz Arcybiskup przytoczył opinię ówczesnych przełożonych świętego, w której czytamy, że był on „przeciętnie pobożny, przeciętnie pokorny, przeciętnie posłuszny, przeciętnie skromny, przeciętnie pilny w zachowywaniu reguł, niezbyt też był umartwiony, nadmiernie za to przywiązany do własnego zdania, łatwo zapalny i skłonny do wybuchów niecierpliwości”.

Jak zaznaczył kaznodzieja, przyszły męczennik nie wstąpił do zakonu jako święty, ale stał się nim z czasem, co podkreśla niezastąpioną rolę formacji osobistej.

Mszę Świętą uświetnił piękny śpiew w wykonaniu chóru UKSW. Na Uroczystości obecni byli ponadto liczni kapłani diecezjalni i zakonni oraz klerycy Warszawskiego Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Pod koniec uroczystości każdy z obecnych mógł ucałować relikwie świętego.

Homilię ks. Abp Henryk Hoser SAC można wysłuchać poniżej:
Kazanie Ks. Abp Henryk Hoser SAC

Michał Kłosiński SJ/ RED.