(fot. Zjazd Movimento Eucaristico Giovanile 2013 we Frascati pod Rzymem)

(fot. Zjazd Movimento Eucaristico Giovanile 2013 we Frascati pod Rzymem)

Wszyscy wiemy, na czym polegają spotkania naszej młodzieży należącej do Jezuickiej Wspólnoty Młodzieżowej MAGIS w Starej Wsi w ostatnich dniach lipca – duża impreza poprzedzona kilkudniowymi rekolekcjami prowadzonymi przez naszych ojców w ośrodkach w Starej Wsi, Brzozowie i okolicach. Tymczasem, przyszła kolej na zorganizowanie IDM w słonecznej Italii!

We Włoszech od pierwszego roku mojej magisterki przydzielono mi funkcję koordynatora do stowarzyszenia młodzieży jezuickiej, podobnej do naszego Magisu o nazwie Movimento Eucaristico Giovanile (Eucharystyczny Ruch Młodzieży), popularnie zwany MEG-iem.

Jest to ruch międzynarodowy i wielu z nas go zna, a tu we Włoszech jest szczególnie popularny. W dniach 31 października do 2 listopada we Frascati pod Rzymem odbył się zjazd tejże młodzieży z całej Italii. Liczba młodych przekroczyła 850 osób. Oprócz mnie, uczestniczył w nim inny polski jezuita – Artur Kania SJ. Towarzyszył młodzieży albańskiej ze szkoły, gdzie od kilku miesięcy odbywa swoją magisterkę.

Zjazd we Frascati bardzo podobny jest do naszych IDM-ów z tą różnicą, że tutaj przed główną imprezą nie robi się wcześniej rekolekcji dla młodych. Nie organizuje się dla nich także warsztatów z różnych dziedzin, jak to się dzieje w Starej Wsi. Praktycznie przez większość dnia młodzież (choć również i dzieci, gdyż MEG rozpoczyna swoją formację od początku szkoły podstawowej) uczy się trudnej sztuki otwarcia i mówienia o sobie innym w zaufaniu.

W Polsce nazywamy to „dzieleniem się”. Wydawałoby się, że Włosi akurat z tym problemu nie mają, co zrozumiałem dopiero po kilkunastu miesiącach mieszkania z nimi. Wychowanie w tym zakresie polega na tym, że od najmłodszych lat uczy się dziecko otwartości wobec innych. W gronie dorosłych nie ucisza się dziecka, gdy chce coś powiedzieć, co często zdarza się u nas w Polsce. I to zostaje na lata późniejsze, dlatego w Italii tak bardzo ceni się długo trwające spotkania towarzyskie, gdzie najważniejszą czynnością jest mówienie.

Tak było również na zjeździe MEG-u pod Rzymem. Uczestnicy są podzieleni na kilkuosobowe grupy, każdy w swojej kategorii wiekowej, a do każdej z nich zostało przydzielonych dwoje koordynatorów. Wszystkie spotkania grupowe nakierowane były na tegoroczny temat zjazdu: Misja i powołanie.

Zajazd zakończył się Mszą św., której przewodniczył główny moderator MEG-u na całym świecie – o. Claudio Barriga SJ, który oficjalnie ogłosił, że w Światowy zjazd MEG-u w roku 2015 odbędzie się w Rzymie.

Strona MEG Italia na Facebook’u: [TUTAJ]

O. Eryk Gumulak SJ/ RED./ kk