Św. Aleksander Briant SJ

Św. Aleksander Briant SJ

1 grudnia obchodzimy wspomnienie liturgiczne św. Aleksandera Brianta (ur. 17 sierpnia 1556 roku w hrabstwie Somerset w Anglii, zm. 1 grudnia 1581 roku w Tyburn) – angielskiego jezuity i męczennika, ofiary prześladowań antykatolickich.

Po studiach, które odbył na Uniwersytecie Oxfordzkim, przeszedł na katolicyzm. Już jako konwertyta udał się w sierpniu 1577 na studia do Douai. Święcenia kapłańskie przyjął 29 marca 1578 roku. Po powrocie do kraju w sierpniu 1579, prowadził swój apostolat w hrabstwie Somerset jako kapłan diecezjalny. 28 kwietnia 1581 został aresztowany w Londynie i uwięziony w Tower. 16 listopada tegoż roku został skazany na karę śmierci przez powieszenie i poćwiartowanie.

Przebywając w więzieniu i w czasie procesu nie rozstawał się z małym, drewnianym krzyżem, który obecnie znajduje się w Kolegium Angielskim w Rzymie.

Będąc już w więzieniu uzyskał aprobatę na wystosowaną prośbę o przyjęcie do Towarzystwa Jezusowego i stracony został w grupie współbraci zakonnych. Zginął w egzekucji wykonanej 1 grudnia razem z Edmundem Campionem i Rudolfem Sherwinem, poćwiartowany za życia.

Beatyfikacji dokonał papież Leon XIII 29 grudnia 1886 roku. Kanonizowany został w grupie czterdziestu męczenników Anglii i Walii przez Pawła VI 25 października 1970 roku.

Wspomnienie liturgiczne św. Aleksandra obchodzone jest w Kościele katolickim w dzienną rocznicę śmierci oraz 25 października w grupie 40 męczenników.

RED./
Autor: Tomasz Wachowski
Licencja:
Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
(creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)