Obłóczyny w Gdyni, luty 2014 (fot. PMA)

Obłóczyny w Gdyni, luty 2014 (fot. PMA)

W poniedziałek, 3 lutego na Mszy św. o godz. 12:00 odbyły się obłóczyny pięciu nowicjuszy pierwszego roku: Daniela Benikasa, Rafała Borkowskiego, Dawida Kowalewskiego, Michała Maciejnego i Krzysztofa Pietrzaka.

Eucharystii przewodniczył o. Prowincjał Tomasz Kot, który odbywa w tym czasie wizytację w kolegium, w ścisłej koncelebrze byli również o. Magister Robert Bujak i o. Leszek Mądrzyk, Socjusz o. Prowincjała.

Na Mszy św. obecni byli również ojcowie z naszego kolegium oraz o. Waldemar Borzyszkowski i o. Andrzej Majewski (w tym czasie odbywała się w naszym domu konsulta Prowincji). Tradycyjnie był też z nami o. Jerzy Świerkowski.

Tuż przed Eucharystią nowicjusze pierwszego roku zeszli do krawczarni, do brata Piotra, który wręczył im uszyte przez siebie suknie i na miejscu skierował do nich słowo. Do sukni dołączone były różańce wykonane przez nowicjuszy z drugiego roku, jak również krzyżyki. Na Mszy św. kazanie wygłosił o. Magister, w którym zaznaczył między innymi, że strój zakonny jest znakiem przynależności do Jezusa i uprzedza, ale też i oznacza to co ma się dokonać w człowieku, czyli przylgnięcie do Niego sercem.

Po homilii wszyscy nowicjusze wraz z o. Magistrem wyszli do auli ojców, gdzie drugi rok pomagał założyć suknie pierwszemu. Przed końcowym błogosławieństwem świeżo obłóczeni otrzymali jeszcze Konstytucje Towarzystwa Jezusowego z rąk o. Prowincjała wraz z zachętą, by zapoznać się z nimi jeszcze przed trzecią probacją. Po Mszy św., wspólnym zdjęciu i obiedzie odbyła się uroczysta rekreacja w auli nowicjackiej.

Maciej Otmianowski, który był również nowicjuszem pierwszego roku, w czasie rekolekcji rozeznał swoje powołanie do życia w świecie i w poniedziałek wyjechał z nowicjatu.

O. Michał Masłowski SJ/ RED.