(fot. Wikimedia Commons)

(fot. Wikimedia Commons)

Na 22 lipca przypada wspomnienie św. Filipa Evansa SJ (ur. 1645 r. w Monmouth (Walia), zm. 22 lipca 1679 r.) – jezuity, świętego Kościoła katolickiego, męczennika, ofiary prześladowań antykatolickich.

Przebywając w Europie podjął studia kolegium angielskim w Saint-Omer. W 1665 roku został przyjęty do Towarzystwa Jezusowego. Święcenia kapłańskie przyjął w Liege. Po powrocie do kraju, który nastąpił w 1675 roku prowadził działalność apostolską na terenie Południowej Walii.

W wyniku nasilenia się prześladowań, za sprawą fałszywych oskarżeń, jakoby planował zamach na króla Karola II Stuarta, sprokurowanych przez niejakiego Titusa Oatesa za wydanie Filipa Evansa wyznaczono nagrodę wysokości 200 funtów. Mimo grożącego aresztowania nie porzucił swej działalności pozostając kapelanem Christophera Turberville w którego domu został zatrzymany.

2 grudnia 1678 roku został aresztowany i uwięziony był w lochach zamku Cardiff. Początkowo przez trzy tygodnie przebywał w izolatce. Proces odwlekał się przez wiele miesięcy gdyż nie można było znaleźć osób gotowych poświadczyć kapłaństwo Filipa Evansa. Odmówiwszy złożenia przysięgi na supremację króla nad Kościołem skazany został 3 maja 1679 roku za zdradę na powieszenie, wybebeszenie i poćwiartowanie.

Przed egzekucją gościł przyjaciół i grywał na harfie, a do współtowarzysza powiedział:

Do widzenia, ks. Lloydzie…, wkrótce się przecież zobaczymy.

22 lipca zamordowany został razem ze współwięźniem Janem Lloydem. Wchodząc na szubienicę powiedział:

To najlepsza ambona jaką człowiek może mieć na głoszenie nauki, w związku z tym, nie mogę powstrzymać się, aby powiedzieć jeszcze raz, że umrę dla Boga i w imię religii.

Zapamiętany został jako męczennik i kapłan znany z gorliwości i miłości oraz odwagi z jaką opiekował się katolikami. Filip Evans jest patronem kościoła Sant Philip Evans i szkoły St Philip Evans R.C Primary School w Cardiff.

Beatyfikowany został 15 grudnia 1929 roku przez Piusa XI, a kanonizowany w grupie Czterdziestu męczenników Anglii i Walii przez Pawła VI 25 października 1970 roku.

RED./
Autor: Tomasz Wachowski
Licencja:
Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
(creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)