Artykuł nadesłany w ramach akcji Czekamy na Wasze artykuły.

W bytomskiej parafii NSPJ już po raz kolejny odbyła się akcja „Losuj i Pomagaj”. Jej celem jest uzupełnianie zapasów Parafialnego Banku Doraźnej Pomocy, który powstał z inicjatywy parafialnego Caritas.

Pierwsza edycja odbyła się w marcu 2014 roku. Był to również początek istnienia grupy charytatywnej, która tą nietypową akcją rozpoczęła swoją działalność.

Kolejne akcje odbywały się cyklicznie, dzięki zainteresowaniu parafian zawsze zapasy banku można było bieżąco uzupełniać. Ale na czym to przedsięwzięcie w ogóle polega?

Otóż po każdej Mszy Św. członkowie grupy charytatywnej stoją na placu kościelnym z koszykami, w których są losy… Można zamieszać i wybrać dowolna karteczkę. Znajdują się na nich zarówno produkty spożywcze takie jak – mąka, makron, konserwy, jak i środki chemiczne – mydło, szampon, płyn do płukania.

Wylosowanie losu zobowiązuje do przyniesienia danego produktu. Można je potem składać w trakcie dyżuru Caritasu, w kancelarii parafialnej, oraz do kosza znajdującego się pod ołtarzem.

– Pomagamy głównie naszym parafianom, ale staramy się wesprzeć każdego, kto do nas przyjdzie – mówił podczas ogłoszeń pan Janusz Kwiotek, jeden z członków grupy, który podzielił się również swoim świadectwem opowiadając jak działalność w Caritasie zacieśniła jego relacje z Bogiem.

Pomysł na zorganizowanie „losowania” nie powstał w naszej parafii. Podczas jednej z wizytacji, podczas spotkania z Radą Parafialną podpowiedział go o. Wojciech Ziółek SJ. Opowiadał jak sprawdził się on we Wrocławiu i jak zareagowali parafianie. Podobnie jak na Dolnym Śląsku, tak i u nas na górny odzew był i jest bardzo pozytywny.

Za myśl przewodnią parafialne Caritas obrało słowa św. Jan Pawła II: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”. I już prawie drugi rok starają się działać tak by bardziej być, niż mieć i dzielić się przede wszystkim dobrym słowem i zrozumieniem, a dodatkowo darami materialnymi, które przynoszą parafianie.

Magdalena Kielnar