W piątek w jezuickiej parafii NSPJ w Bytomiu odbyło się nabożeństwo kończące trwające trzy piątki Adwentu rekolekcje. Zostały one przygotowane przez członków młodzieżowej wspólnoty MAGIS, którzy jednocześnie są animatorami grup przygotowujących się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania.

– Bądź z Bogiem jeden na jeden, sam na sam – tymi słowami o. Marcin Włodarek SJ zaprosił uczestników Adoracji by wyjątkowo przeżyli ten czas i wykorzystali go jak najlepiej, by byli na wyłączność dla Boga.

Celem nabożeństwa było oczyszczenie duszy, cały czas kapłan czekał w konfesjonale, prowadzący słowem dodawali odwagi dla wąchających się i umocnienia dla zdecydowanych.

– Duchu Święty prowadź mnie tam, gdzie mogę czynić cuda – rozpoczęli – ożyw to, co wydaje się szare, co jest ponure.

Oczyszczenie duszy to wpuszczenie do niej światła, przesłaniem nabożeństwa było podążenie ku światłości.

– Ciemność nie ma szans ze światłem. W świetle czujemy się bezpiecznie. Przyjdź do Ojca i zasmakuj w światłości – nigdy nie jest i nie będzie za późno, On czeka – wybór jest cały czas, można pozostać w smutku, albo wrócić.

W trakcie rozważań nad tajemnicą Sakramentu Pokuty był również czas na rachunek sumienia, najpiękniejszą z modlitw – dobry rachunek sumienia jest nie tylko zobaczeniem grzechu, ale odnalezieniem jego przyczyny – mówił jeden z animatorów. – Obejrzyj film swojego życia zobacz także to, co było dobre.

Często potępiamy się za swój grzech. Św. Joanna de Chantal mówiła, że – Największe zło, jakie może zdarzyć się po grzechu, to smutek. A On nikogo nie potępia, więc i Ty nie bądź dla siebie zbyt surowy.

Bądź odważny, krocz ku światłości, szczególnie w tym czasie przed Bożym Narodzeniem i jednocześnie pamiętaj, że – odwaga nie jest czymś, gdzie strachu nie ma.

Oprócz trzy piątkowych spotkań, (które były już prowadzone po raz trzeci – pierwsze tego typu rekolekcje wprowadził sch. Damian Pawlik SJ, który na nowo odtworzył wspólnotę MAGIS w Bytomiu) młodzież publikuje na swoim fanpageu na facebooku krótkie refleksje oraz przemyślenia na temat radosnego czasu, który przeżywamy, a który dobiega już końca.

Posty oznaczane są hashtagiem #oczekiwanieMAGIS, https://www.facebook.com/MagisBytom/.

Magdalena Kielnar