„Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa”

Te słowa wypowiedział św. Hieronim na przełomie IV i V wieku naszej ery. Dzisiaj czytanie Biblii stwarza ludziom o wiele więcej problemów interpretacyjnych, kontekst kulturowy jest bardzo odległy, a tłumaczenia niedoskonałe. Od lat Centrum Arrupe spieszy z pomocą wszystkim, którzy chcieliby lepiej zrozumieć Słowo Boże, by żyć nim lepiej na co dzień.

Wraz z początkiem roku szkolnego wystartują w Gdyni i w Warszawie kolejne ekumeniczne wykłady w ramach programu Akademii Biblijnej. Zapisy przyjmowane są na stronie internetowej www.akademiabiblijna.pl, gdzie można również zapoznać się z terminami spotkań i dokładnymi adresami miejsc, gdzie się odbywają. Na sobotnie (Gdynia) i niedzielne (Warszawa) wykłady zapraszamy wszystkich chrześcijan, bez względu na denominację, do jakiej należą. W poprzednich latach wśród prowadzących i uczestników byli katolicy, baptyści, luteranie i zielonoświątkowcy.

Akademia Biblijna to chrześcijański program formacji duchowej realizowany przez Centrum Arrupe od 2008 roku, zaadresowany do osób dorosłych różnych denominacji. Jego celem jest pogłębianie wiedzy biblijnej oraz odczytywanie znaków czasu w kontekście osobistego powołania.

Wykłady, sesje i zajęcia warsztatowe prowadzone są przez biblistów, teologów i archeologów, dla których Słowo Boże jest wciąż żywe i skuteczne, bo “podobnie jak ulewa i śnieg spadają z nieba i tam nie powracają, dopóki nie nawodnią ziemi, nie użyźnią jej i nie zapewnią urodzaju, tak iż wydaje nasienie dla siewcy i chleb dla jedzącego, tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa” (Iz 55,10-11).

W ostatnim czasie Centrum Arrupe wydało nową pomoc do studiowania Biblii: szczegółową mapę „Palestyna w czasach Jezusa”, którą będzie można nabyć podczas spotkań Akademii Biblijnej. Mapa jest w foliowana, w formacie A-2, i składana na cztery. Została wykonaną na bazie mapy z 1856 roku i uaktualniona po konsultacji z archeologami. Nazwy naniesione na mapę odpowiadają nazwom występującym w tekście Biblii Tysiąclecia i wszystkie perykopy, w których występują można znaleźć poprzez dostępne wyszukiwarki.

Dziękujemy Fundacji Loyola za finansowe wsparcie inicjatyw związanych z Akademią Biblijną oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w stworzenie tej cennej pomocy dydaktycznej. Mapę można zamówić również poprzez sklepik internetowy Centrum Arrupe 

Powyżej fragment mapy, a zdjęcie pochodzi z sesji biblijnej „W życiu nie ma porażek, są tylko lekcje”.

Zapraszamy także na naszą stronę na facebooku: https://www.facebook.com/akademiabiblijna/