„Modlitwa w drodze” kończy za niedługo 7 rok swej działalności. Pod koniec czerwca dokonał się skok w rozwoju tego dzieła, ponieważ do naszej Redakcji dołączył etatowy świecki pracownik.

Elwira Ginalska, z którą współpracowaliśmy graficznie od końca 2016, przejęła praktycznie większość bieżących spraw związanych z funkcjonowaniem MWD. Nasza Redakcja wynajęła również pomieszczenie biurowe w budynku WAM i zakupiła sprzęt z oprogramowaniem (dotychczas wszystko robione było na prywatnym sprzęcie).

Do ekipy dołączył na mocy dyspozycji o. Wojciech Morański SJ, nasz ekspert od IT. Dotychczasowi członkowie Redakcji zajmą się monitoringiem jakości, fundraisingiem, rozwojem naszej oferty oraz promocją, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Te ostatnie stały się już bardzo prężnymi dziełami, głównie dzięki codziennym grafikom Elwiry oraz naszym dwóm świeckim wolontariuszom, specjalizującym się w mediach społecznościowych: Adamowi Błaszkiewiczowi (Facebook) oraz Erykowi Markowskiemu (Twitter). Instagram jest obsługiwany przez Elwirę.

Garść statystyk

W ostatnich miesiącach poprawiliśmy funkcjonowanie naszych narzędzi do statystyk. Teraz jesteśmy już pewni danych, które mamy.

Średnia dziennego słuchania w ostatnim roku to na urządzeniach z systemem Android: 6 934 słuchaczy, a z systemem iOS: 1 878 słuchaczy. Na aplikacjach łącznie słucha nas więc codziennie 8 812. Do tego trzeba doliczyć stronę internetową, co w sumie daje średnio 12 389 słuchaczy dziennie! (nie uwzględniamy tutaj słuchających nas przez rozgłośnie radiowe oraz starsze wersje playera).

W jakich krajach najczęściej słucha się MWD?  Wszędzie, gdzie są Polacy!

W jakich miastach słucha nas najwięcej osób?

Miastem z największą frekwencją transmisji jest Warszawa (32,63%).

Na drugim miejscu, ze znacznie mniejszą liczbą słuchaczy plasuje się Kraków – kolebka MWD: tylko 8,09%.

Nieco mniej słuchaczy odnotowaliśmy we Wrocławiu (5,02%), oraz w Katowicach (3,55%).

Co zaś nas najbardziej zaskoczyło? Fakt, iż Londyn zajmuje 6 miejsce w rankingu miast modlących się MWD. Pozdrawiamy Polonię!

Ankieta

Od czerwca do połowy lipca nasi użytkownicy mogli wypełnić rozbudowaną ankietę dotyczącą funkcjonowania MWD. Nadesłano nam 1 056 odpowiedzi! To bogactwo danych, które opracowaliśmy i poddaliśmy dyskusji. A oto kilka rezultatów naszych badań:

Kobiety vs mężczyźni

Nie da się ukryć, że kobiety są bardziej aktywne w social mediach, z powodu wrodzonego zamiłowania do komunikacji. Mężczyźni znacznie częściej udzielają się głównie w tzw. branżowych mediach społecznościowych. A jak się ma sprawa ze słuchaczami MWD? Wyniki ankiety pokazują, że kobiety częściej słuchają Modlitwy w drodze  (61,1%). Ma to również związek z tym, iż płeć żeńska chętnie udziela się w portalach katolickich. Prawdopodobnie zaabsorbowane opieką nad dziećmi matki nie mają dużo czasu na modlitwę, więc sięgają po formułę MWD (np. spacerując z wózkiem)

W jakim wieku są nasi słuchacze?

 Dominująca grupa wiekowa słuchaczy MWD się zmieniła w ostatnim czasie. Jeszcze rok temu przeważającą grupę naszych odbiorców stanowili ludzie należący do przedziału wiekowego 17-44 lat. Tymczasem w 2017 roku zanotowaliśmy delikatną zmianę w tym obszarze. Podczas gdy czołówkę stanowi grupa 36-50 lat (35,6%), zaraz za nią plasuje się kategoria 26-35 lat (28,4%). 16,7% ankietowanych stanowi grupa osób powyżej 50 roku życia, natomiast niewiele mniej (bo 13,4%) jest osób w wieku studenckim. O czym to świadczy? Ludzie w średnim wieku bywają zabiegani i wśród wielu aktywności dobrze odnajdują się w mobilnej formie modlitwy (najczęściej w drodze do pracy).

Jak słuchacze oceniają aplikację?

Na pytanie odpowiedziało 1 003 osoby, co tłumaczy fakt, iż część odbiorców używa aplikacji jedynie za pomocą strony internetowej. Dominująca część ankietowanych (38,5%) oceniła apkę MWD na  maksymalne 10/10 pkt. 26,4% badanych wystawiło ocenę 9/10, zaś 22,5% uznało, iż aplikacja MWD zasługuje na 8/10 pkt. Liczba osób, które wystawiają gorsze oceny niż 8 pkt., gwałtownie spada. Cieszymy się z satysfakcji naszych słuchaczy, ale nie spoczywamy na laurach. Analizujemy informacje krytyczne i inne sugestie rozwoju, których dostarczyli nam ankietowani.

Świadectwa i opinie od słuchaczy

Porusza nas, jak bardzo Słowo Boże, które dociera do ludzi przez MWD, pomaga ludziom żyć i radzić sobie ze zwykłymi i niezwykłymi sytuacjami:

  • Jestem żołnierzem. Dzisiaj kończę półroczną misję na Bliskim Wschodzie. Nie zawsze miałem tu możliwość uczestniczyć choćby w niedzielnej Eucharystii, ale brak uzupełniałem przez cały ten czas słuchaniem rozważań “Modlitwy w drodze”. W tych realiach miało to dla mnie wielkie znaczenie, bo trudnych chwil nie brakowało. Rozważania te stały się stałą częścią mojego dnia i tak zostanie, bo dzięki nim moje życie staje się lepsze. Dziękuję Wam za trud tworzenia tego Dzieła i życzę wiele satysfakcji oraz błogosławieństwa. Dziękuję przede wszystkim Bogu, naszemu Bogu, w Trójcy Jedynemu, za wszystko czym nas obdarza i za to, jak nas prowadzi.
  •  Dziś miałam dzień pełen myśli. Samej mi to bardzo przeszkadzało, modlitwa dziś to wielka trudność. A kiedy zaczęłam słuchać dzisiejszych rozważań, to moja modlitwa szybko skierowała się ku Bogu dzięki słowom pieśni: „Pokorny tak, że jedna moja myśl Zasłania Ciebie”. Wtedy moje myśli odpłynęły i został On. Dziękuję Bogu i Wam.
  • Dziękuję za taką formułę kontaktu z Pismem Świętym. Dostałem ulotkę po spowiedzi i teraz staram się słuchać codziennie. Jest dla mnie uzupełnieniem codziennego kontaktu  z Jezusem w „namiocie spotkania”. Traktuje to jak medytacje z ta dobrze dobraną muzyką. Często słucham Was w aucie lub na spacerze z ulubieńcem (pieskiem) … czyli w drodze. Pozdrawiam. Zbyszek Cygan
  •  Bardzo dziękuje Wam za piękne liturgie, które słucham codziennie przed wyjściem do pracy. Jestem bardzo szczęśliwa że mam możliwość Was słuchać. Bóg zapłać jesteście kochani. Życzę błogosławieństwa Bożego. Jesteście w moich modlitwach. Z Panem Bogiem
  •  Piękna strona poświęcona modlitwie, słucham jej od niedawna, bardzo pomaga mi w wyciszeniu się, odnajdywaniu w treści Ewangelii zawsze coś nowego, przybliżaniu się do Boga i konfrontacji relacji z Nim. Jestem wdzięczna twórcom tej strony, że mogę w każdej chwili dnia zajrzeć do „Modlitwy w drodze”. Ewa Maria

Ocena aplikacji i komentarze

w sklepie aplikacji google play z ostatnich miesięcy


Rozwój w ostatnim czasie: co nam się udało ostatnio?

Dużym przedsięwzięciem, którego realizację właśnie kończymy, było stworzenie bazy perykop Ewangelicznych w nowym tłumaczeniu, czyli według Lekcjonarza z 2015 roku. Wszystkie teksty zostały nagrane przez wybranych przez nas profesjonalistów, aktorów: Gabrielę Oberbek, Marcina Kobierskiego, Bartosza Wagę oraz dziennikarkę, Ewę Skrabacz.

Dzięki Dominikowi Dubielowi MWD wzbogaciło się o piękną litanię loretańską. W maju w internecie biła rekordy popularności! Do początku października miała na youtube 66 083 wyświetlenia!

Mikołaj Cempla z jezuici.pl z pomocą Artura Prusia SJ stworzyli film obrazujący proces produkcji Modlitwy w drodze. Wykorzystamy w promocji naszego dzieła w sieci.

Uruchomiliśmy dwa Newslettery. Pierwszy, kwartalny, dla naszych współpracowników – pragniemy, aby bardziej czuli się z nami związani. Drugi, dwutygodnik, dla naszych użytkowników, aby tworzyć społeczność wokół MWD.

Zapraszamy na nowe podstrony:

Planowane akcje:

  • Wraz z 5 jezuickimi domamy rekolekcyjnymi przygotowaliśmy rozważania na Adwent i okres Bożego Narodzenia.
  • Nowe rozważania do rachunku sumienia
  • Nowe rozważania do różańca
  • Rozwój systemu monitoringu jakości rozważań i nagrań
  • Więcej działań fundraisingowych

Zapraszamy do współpracy:

  • w pisaniu rozważań – osoby po rekolekcjach ignacjańskich
  • ojców jezuitów chętnych do sprawdzania rozważań
  • lektorów do czytania (osoby z Krakowa)
  • kapłanów i świeckich przy rozpowszechnianiu materiałów reklamowych
  • osób z doświadczeniem w mediach społecznościowych
  • modlitwy za pracujących przy MWD i słuchaczy (wiele osób zwraca się z prośbą o modlitwę)
  • przy szukaniu sponsorów i darczyńców instytucjonalnych i indywidualnych
  • poprzez wsparcie finansowe

kontakt

W sprawie współpracy piszcie do Elwiry na adres: [email protected] lub do o. Jacka Poznańskiego SJ na adres: [email protected]