W Tomsku, na Syberii, działa katolicka szkoła prowadzona przez Towarzystwo Jezusowe, której nauczyciele szkolą się od kilku lat w Centrum Arrupe. To jedyna szkoła jezuicka w Federacji Rosyjskiej oraz jedyna szkoła katolicka oferująca edukację na wszystkich poziomach.

W poniedziałek 16 kwietnia przyleciało do Polski z Tomska dziewięć nauczycielek oraz kandydatka na szkolną fundraiserkę, która weźmie udział w lipcowym szkoleniu w Warszawie Falenicy. Towarzyszy im o. Wojciech Ziółek SJ, który pracuje już trzeci rok w Tomsku. We wtorek przed południem nasi goście spotkali się z dyrekcją, nauczycielami i uczniami Gimnazjum i Liceum Jezuitów im. św. Stanisława Kostki w Krakowie i wysłuchali pasjonujących relacji z pierwszych lat istnienia szkoły. Na zdjęciu nasi goście przed budynkiem szkoły w towarzystwie ojca dyrektora Pawła Brożyniaka SJ.

Od wczoraj rosyjscy nauczyciele biorą udział w wykładach oraz w ćwiczeniach warsztatowych na temat ignacjańskiego modelu pedagogii i charakterystycznych cech jezuickiego wychowania. Zajęcia odbywają się w Centrum Medialnym Wydawnictwa WAM w Krakowie i prowadzą je dr Ewa Dybowska z Akademii Ignatianum i o. Wojciech Żmudziński SJ. W piątek nauczycielki odwiedzą Jezuickie Centrum Edukacji w Nowym Sączu, a w poniedziałek Zespół Szkół Jezuitów w Gdyni, gdzie wezmą także udział w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez trenerów Centrum Arrupe.

Wizyta studyjna nauczycieli z Tomska jest częścią międzynarodowego projektu edukacyjnego realizowanego przez Stowarzyszenie Chrześcijańskich Dzieł Wychowania i Centrum Arrupe z funduszy Episkopatu USA.

 

Wojciech Żmudziński SJ podczas zajęć w Krakowie

Wojciech Żmudziński SJ podczas zajęć w Krakowie