Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na spotkanie z cyklu Autorskie Czwartki, promujące ostatnie edycje repertuaru muzycznego proweniencji jezuickiej, publikowane w serii Fontes Musicae in Polonia: www.fontesmusicae.pl

Spotkanie zatytułowane „Jesuita cantat in Polonia. O muzyce jezuitów w Rzeczpospolitej Obojga Narodów” poprowadzi Magdalena Łoś-Komarnicka, która będzie rozmawiała z Tomaszem Jeżem – muzykologiem, autorem książki „Kultura muzyczna jezuitów na Śląsku i ziemi kłodzkiej (1581-1776)”.

Spotkanie odbędzie się 25 października 2018, o godz. 19:00 w sali 256 Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie przy ul. Dobrej 56/66.

Wbrew stereotypowej opinii (Jesuita non cantat), Towarzystwo Jezusowe miało niezwykle istotny wpływ na kulturę muzyczną naszej części Europy. Jezuickich rękopisów muzycznych zachowało się jednak bardzo niewiele, m.in. w zbiorach kanoniczek regularnych we Wrocławiu. W tej unikatowej kolekcji, przechowywanej obecnie w Gabinecie Zbiorów Muzycznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, zanotowano kilka utworów kompozytorów jezuickich. Utwory te chcemy przywrócić dzisiejszej praktyce wykonawczej, publikując ich edycje w serii Fontes Musicae in Polonia. Jest to możliwe dzięki projektowi badawczemu Repertuar muzyczny Towarzystwa Jezusowego w Rzeczpospolitej Obojga Narodów (1565–1773).

Projekt jest realizowany przez Uniwersytet Warszawski i finansowany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.

 

 

 

Zdjęcie na początku artykułu: flickr.com/Nick Page. Zdjęcie poniżej pochodzi z publikacji Uniwersytetu Warszawskiego wydanej w ramach Fontes Musicae in Polonia.