„Osiedlili ich pod Irkuckiem. Ojciec rąbie w tajdze drzewa, Władek zbiera gałęzie – dzieci też pracują. Miejscowi Rosjanie przynoszą mleko, chleb, kartofle, słoninę”. 

W Tygodniku Powszechnym z 26 maja 2019 roku możemy przeczytać artykuł o ojcu Władysławie Wołoszynie SJ (honorowym obywatelu Torunia), o jego dzieciństwie na Syberii i o jego pracy w zakonie jezuitów. Tekst Stanisława Zasady zatytułowany „Z komuną walczył satyrą” opowiada o charyzmatycznym duszpasterzu akademickim z czasów PRL, twórcy wykładów otwartych i miłośniku kultury, który dzisiaj obchodzi swoje 90. urodziny.

Ojciec Władysław Wołoszyn SJ urodził się dnia 22 maja 1929 r. w miejscowości Huta Lubycka w diecezji lubelskiej. Do Nowicjatu Towarzystwa Jezusowego wstąpił w 1948 roku. Po ukończonych studiach pracował w Warszawie i Bydgoszczy, by w latach 1963-1988 rozwinąć w Toruniu dynamiczne duszpasterstwo ludzi młodych. Od 1988 r. posługiwał przy rezydencji jezuitów w Poznaniu, gdzie wraz z Wacławem Oszajcą SJ stworzył Centrum Kultury Chrześcijańskiej. Obecnie mieszka w Kolegium Jezuitów w Gdyni.

Stanisław Zasada, „Z komuną walczył satyrą”, Tygodnik Powszechny, 26 maja 2019, s. 43-44.

Ojciec Władysław otrzymał także z okazji 90. urodzin szczególny list z Torunia (poniżej).