Po dwudziestu siedmiu godzinach, po przebyciu sześciu tysięcy mil i po dwóch długich postojach od momentu opuszczenia Rzymu, ojciec Generał Arturo Sosa SJ przybył na początku lutego do Los Angeles w Kalifornii (USA), aby rozpocząć wizytę w Zachodniej Prowincji USA. W piątek, 14 lutego, powrócił do Rzymu, by podsumować wraz ze współpracownikami tę ważną podróż. To była pierwsza wizyta ojca Sosy w Stanach Zjednoczonych od czasu jego wyboru na przełożonego generalnego Towarzystwa Jezusowego w październiku 2016 roku.

Dwa tygodnie pobytu w na zachodzie USA były wypełnione spotkaniami, prezentacjami i wieloma okazjami do dialogu z jezuitami, świeckimi partnerami i ludźmi, pośród których posługują jezuici z Zachodniej Prowincji USA. Wizyta generała miała miejsce, gdy Zachodnia Prowincja dopiero co wyszła z niemowlęctwa. Niecałe trzy lata temu, 1 lipca 2017 roku, po prawie dziesięcioletnim rozeznaniu i przygotowaniach ojciec Sosa utworzył tę prowincję, łącząc dawne prowincje Kalifornii i Oregonu w jedną Zachodnią Prowincję USA. Jezuici, należący do tej nowej Prowincji, realizują misję w dziesięciu stanach na zachodzie USA (Hawaje, Kalifornia, Nevada, Alaska, Washington, Idaho, Montana, Oregon, Utah i Arizona). Współpracują ze świeckimi partnerami na 5 uniwersytetach, w 12 szkołach średnich, trzech szkołach sieci Nativity Schools i dziesiątkach parafii, ośrodków rekolekcyjnych oraz instytucji zajmujących się apostolatem społecznym.

Ojciec Generał odwiedził Los Angeles, Seattle i okolice San Francisco. Słuchając miejscowych jezuitów, dzielił się własną wizją przyszłości Towarzystwa Jezusowego, które podjęło wyzwanie do nawrócenia zawarte w Uniwersalnych Preferencjach Apostolskich na najbliższe dziesięciolecie.

Wśród asystentów towarzyszących Ojcu Generałowi jest także o. Tomasz Kot SJ, były Przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego, a obecnie Asystent Generała ds. Europy Centralno-Wschodniej (na zdjęciu poniżej: w głębi na tle okna).

Informacja prasowa oraz zdjęcia pochodzą ze strony internetowej: „sjcuria.global