Anioł Niszczyciel pojawia się również w Apokalipsie. Najbardziej tajemniczym jego odbiciem są czterej jeźdźcy (Ap 6, 1-8). Każdy z nich zasiada na koniu innej maści i posiada inny atrybut. I dano im władzę nad czwartą częścią ziemi, by zabijali mieczem i głodem, i morem, i przez dzikie zwierzęta  (Ap 6, 8).

Pierwszy jeździec na białym koniu, uzbrojony w łuk, symbolizuje triumf, zwycięstwo i potęgę (militarną). Jest znakiem mocy Bożej; być może obrazem samego Chrystusa.

Drugi jeździec, trzymający w ręku miecz, dosiada konia barwy ognia, oznaczającej przelew krwi. Umiera pokój, zwycięża przemoc… W tym ponurym obrazie streszcza się wiele wieków historii, wyżłobionych strumieniami krwi przelanej w czasie wojen. Kryją się w nim nieprzeliczone osobiste dzieje nienawiści, niechęci, zemsty. Zawierają się w nim stosunki społeczne oparte na wyzysku i ucisku (G. Ravasi).

Trzeci jeździec z wagą, jedzie na koniu czarnym symbolizującym śmierć i głód, zapowiada zbliżające się nieszczęścia: Ześlę na nich miecz, głód i zarazę, dopóki nie znikną z powierzchni ziemi, którą dałem im i ich przodkom (Jr 24, 10). Jeździec głodu dziś dalej przemierza pustynne równiny Afryki, „favelas”, szałasy, obozy dla uchodźców, wynędzniałe ciała głodnych dzieci (G. Ravasi).

Z kolei czwarty  jeździec to śmierć, która nadciąga na końcu na koniu trupio bladym. Towarzyszy mu Otchłań, personifikacja piekła.

Wojna, przemoc, głód i śmierć nadal zaznaczają swą dramatyczną obecność w naszych miastach i na naszych ziemiach. Przemierzają one jak jeźdźcy drogi świata, rozsiewając swój potencjał cierpienia i udręki (G. Ravasi). Bóg dopuszcza najgorsze zło, aby dobro mogło je zwyciężyć na chwałę i usprawiedliwienie człowieka (M. Bussagli). Zło zwycięża do czasu. Ostatecznie poniesie tragiczną porażkę: a śmierci już odtąd nie będzie. Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już /odtąd/ nie będzie, bo pierwsze rzeczy przeminęły (Ap 21, 4).

Pytania do refleksji:

  • Który z jeźdźców Apokalipsy wywołuje u mnie największy lęk? Dlaczego?
  • W jaki sposób dotyka mnie cierpienie i zło istniejące w świecie?
  • Co czynię, aby zmniejszać cierpienie i nieszczęścia ludzkie?
  • Czy wierzę, że miłość może pokonać zło?

fot. Pixabay