W styczniu tego roku rozpoczęliśmy przypominanie wydarzeń z historii zakonu jezuitów w formie miesięcznego kalendarza, również w tym miesiącu zachęcamy do sprawdzenia co wydarzyło się konkretnego dnia w różnych częściach świata.

Październik

1 październik 1960: zmarł o. Garesche SJ, założyciel czasopisma Quins Work i Catholic Medical Mission Board, którymi kierował od 1929 do 1960 roku.
2 październik 1633: o. Izaak Jogues, jako pierwszy po dwóch miesiącach podróży stanął na terenie Nowego Świata.
3 październik 1588: śmierć nowicjusza Pompeio Capuano z arystokratycznej rodziny włoskiej. Na wieść o tym, że chce wstąpić do Towarzystwa jego ojciec zamknął go w ciemnym pokoju i traktował jak umysłowo chorego.
4 październik 1597: w Londynie udana ucieczka o. Johna Gerarda SJ i p. Ardena, którzy z Tower of London z pomoc Johna Lilly i Richarda Fulwood (obaj zostali później braćmi w Towarzystwie) spuścili się na linie z wieży na drugą stronę fosy.
5 październik 1582: wszedł w życie Kalendarz Gregoriański opracowany przez o. Krzysztofa Claviusa SJ. Jednak dopiero w XX wieku wszystkie kraje przyjęły go jako swój świecki kalendarz.
5 października 1964: zmarł w Rzymie generał jezuitów o. Jan Chrzciciel Janssens.
6 październik 1773: w Londynie J. Talbot, Wikariusz Apostolski promulgował breve ogłaszające kasatę Towarzystwa i wysłał jego kopie do Maryland i Pensylwanii.
7 październik 1571: ośmiu jezuitów wzięło udział w bitwie morskiej pod Lepanto. Przebywali na okrętach w charakterze kapelanów.
8 październik 1969: śmierć o. Louisa Twomeya, adwokata występującego w sprawach konfliktów rasowych oraz warunków pracy.
9 październik 1820: rozpoczęła się XX Kongregacja Generalna, pierwsza po odrodzeniu Towarzystwa.
10 październik 1806: otwarcie pierwszego nowicjatu w Meryland Mission. Rozpoczęło się od Wielkich Rekolekcji dla 10 nowicjuszy pod kierunkiem o. Francis Neale, też nowicjusza, który wstąpił do Towarzystwa w tym właśnie dniu.
11 październik 1688: król Ludwik XIV zakazał jezuitom francuskim kontaktować się listownie z generałem Towarzystwa ojcem T. Gonzalezem, z pochodzenia Hiszpanem.
12 październik 1976: w Brazylii śmierć o. Joao Bosco Burniera, zastrzelonego przez żołnierzy, gdy stanął w obronie dwóch torturowanych przez nich kobiet.
13 październik 1537: w Wenecji, Nuncjusz papieski opublikował pisemny werdykt, w którym stwierdzono, że wszystkie oskarżenia wniesione przeciw Ignacemu Loyoli przez jego przeciwników są fałszywe.
14 październik 1774: w Chinach francuski jezuita w epitafium poświęconym jezuickim misjom w tym kraju na wieść o kasacie Towarzystwa napisał: „Idź przechodniu, idź swoją drogą. Pozdrawiaj umarłych, płacz nad żywymi, módl się za wszystkich. Dziw się i milcz”.
15 październik 1582: tego dnia, w pierwszym dniu nowego, gregoriańskiego kalendarza, zmarła św. Teresa z Avila. Zawsze tam gdzie przebywała, starała się spowiadać u jezuity.
16 październik 1873: w dwa tygodnie po wizycie Wiktora Emmanuela w Berlinie i długich rozmowach z Bismarckiem, do Włoch dotarły sygnały, że zagrożone jest istnienie jezuickich domów w Rzymie.
17 październik 1578: szesnastoletni Robert Bellarmin rozpoczął nowicjat przy kościele San Andrea w Rzymie.
18 październik 1553: w kolegium jezuitów Lizbonie rozpoczął działalność wydział teologiczny. Na pierwszy rok przyjęto od razu 400 studentów.
19 październik 1588: w Munster, w Westfalii otwarcie naszego kolegium pomimo ostrych protestów ze strony lokalnej społeczności protestanckiej.
20 październik 1763: w liście pasterskim odczytanym we wszystkich kościołach, arcybiskup Paryża, wyraził wielki żal z powodu kasaty Towarzystwa we Francji, określając kasatę dosłownie jako prawdziwą klęskę dla kraju.
21 październik 1568: o. Robert Parsons został wybrany na członka Balliol College, Oxford. Zrezygnował z członkostwa w 1574 r.
22 październik 1870: we Francji, Garibaldi i jego ludzie usunęli jezuitów z kolegiów Dole i Mont Roland.
23 październik 1767: jezuici przetrzymywani przez dwa miesiące, jako więźniowie we własnym kolegium w Santiago (Chile) zostali skazani na wygnanie. W sumie jako wygnańców wysłano statkami do Europy 360 jezuitów.
24 październik 1759: 133 jezuitów wypędzonych z Portugalii zostało wysadzonych na brzegu w Civittavecchia (Włochy), gdzie zostali bardzo życzliwie przyjęci przez Klemensa XIII oraz przez różne rodziny zakonne, w tym przez dominikanów.
25 październik 1567: św. Stanisław Kostka przybył do Rzymu i został przyjęty do nowicjatu przez o. Franciszka Borgiasza.
26 październik 1546: została utworzona Prowincja Portugalska. Była to pierwsza prowincja Towarzystwa. Jej przełożonym został o. Simao Rodriguez.
27 październik 1610: przybycie jezuitów do Kanady. Misja w Kanadzie została zlecona jezuitom przez Henryka IV.
28 październik 1958: śmierć Wilfrida Parsonsa, założyciela czasopisma Thought i wydawcy pisma Amerika w latach 1925-1936.
29 październik 1645: w czasie Kapituły Generalnej benedyktynów w Portugalii zdecydowanie odrzucono twierdzenie, jakoby św. Ignacy zapożyczy treść Ćwiczeń Duchownych od jednego z autorów benedyktyńskich.
30 październik 1638: w tym dniu John Milton, wielki poeta angielski, był gościem ojców i studentów na obiedzie w Kolegium Angielskim w Rzymie.
31 październik 1602: w Cork, męczeństwo brata Dominika Collinsa, Irlandczyka.

Na zdjęciu: Bitwa pod Lepanto, fragment XIX wiecznego gobelinu, Museum Kijk-je kerk-kunst, Gennep, Niderlandy (wikimedia).