Na początku grudnia spełniło się marzenie ojca Roya Sebastiana i jego ekipy z Nepalskiego Jezuickiego Instytutu Społecznego (NJSI) w Katmandu. Powstał Instytut ANIMA. Chociaż akronim może wywoływać refleksje na temat dynamizmu Ducha Świętego, to ANIMA nie jest centrum duchowym, lecz ośrodkiem produkcji multimedialnej: Instytutem Działań Medialnych im. Adolfa Nicolása.

Tak ojciec Roy przedstawia początki i sens istnienia ANIMY – wpisującej się w uniwersalne preferencje apostolskie Towarzystwa Jezusowego.

„Rozpoczynamy projekt Remote School Education Program, będący kontynuacją interwencji po trzęsieniu ziemi. Przechodzimy od sytuacji awaryjnej, której musieliśmy sprostać, do rozwoju. […] Wybraliśmy 20 szkół publicznych, które położone są w odległych rejonach Nepalu i mają bardzo niski poziom edukacji. Wprowadzimy do tych szkół inteligentne centrum edukacyjne wyposarzając je w niezbędną technologię cyfrową. Przygotujemy wysokiej jakości materiały dydaktyczne z różnych przedmiotów nauczania oraz pomoce wychowawcze dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Wszystko to będzie w języku nepalskim i uzupełni rządowy program nauczania. Będziemy monitorować i szkolić kadrę nauczycielską w zakresie zaawansowanej metodologii nauczania i uczenia się w środowisku wiejskim.

Instytut Działań Medialnych Adolfo Nicolása (ANIMA) będzie ośrodkiem rozwoju, w którym będą nagrywane zajęcia, produkowane animacje i interaktywne materiały edukacyjne. Zapewnimy także streaming na żywo i zorganizujemy program szkoleniowy, a wszystko w celu poprawy edukacji w środowisku wiejskim. […] ANIMA posiada również wiele nowoczesnych urządzeń mobilnych, dzięki którym nagrywanie może odbywać się w miejscach innych niż studio”.

Zapytaliśmy ojca Roya, dlaczego projekt został nazwany imieniem byłego generała Towarzystwa Jezusowego. Wyjaśnił, że po zakończeniu swojej czteroletniej pracy w Biurze Komunikacji Kurii Generalnej w Rzymie, zwrócił się do niego Asystent Regionalny Lisbert D’Souza i powiedział, że zwyczajowo Ojciec Generał daje prezent tym, którzy służyli w Kurii i wracają do swojej macierzystej Prowincji. Roy zapytał, czy mógłby zrezygnować z osobistego prezentu i poprosił o podarowanie regionowi Nepalu kamer i podstawowego sprzętu audiowizualnego. W ciągu dwóch dni Kuria przeznaczyła na to 5000 euro.

Hojny dar ojca Adolfa Nicolasa, ówczesnego generała jezuitów, był zalążkiem tego dzieła, jakie w grudniu tego roku powołał do życia o. Roy. Pojawili się kolejni darczyńcy i kolejne darowizny.

Po zacytowaniu Paula Coelho, brazylijskiego pisarza i poety, który napisał: „Jeśli masz mocne marzenie, cały wszechświat konspiruje, aby je spełnić” – ojciec Roy powiedział: „To się sprawdzało w moim życiu przy wielu okazjach, ale pod jednym warunkiem: że celem marzenia była powszechna dobroć, a nie egoizmu. Innymi słowy, ty stawiasz kroki, a Bóg toruje drogę, jeśli chodzisz Jego ścieżkami”.

Tekst i zdjęcia pochodzę ze strony jesuits.global