Dnia 23 maja w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego czyli w święto patronalne Kościoła Akademickiego w Toruniu zainaugurowany został Jubileuszowy Rok Ignacjański. Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem O. Prowincjała Tomasza Ortmanna SJ została odprawiona o godz. 12.00. Podczas kazania Ojciec Prowincjał ukazał św. Ignacego Loyolę jako człowieka współpracującego z Duchem Świętym w zwyczajnych, codziennych sprawach. Przestrzegał także licznie zebranych wiernych przed pułapką powierzchowności i braku refleksji w życiu. Podczas Eucharystii odbyło się prawykonanie utworu „Zabierz Panie i przyjmij” przygotowane i wykonane przez Chór Kościoła Akademickiego w Toruniu pod dyrekcją Pani Anny Łęckiej.

Pod koniec Mszy św. Ojciec Prowincjał uhonorował Medalami św. Ignacego z Loyoli następujące osoby i grupy jako wyraz wdzięczności ze strony jezuitów:

  • Panią Marię Danielewską – w uznaniu za wieloletnie, pełne oddania i troski prowadzenie Kursów Przedmałżeńskich i Poradnictwa Rodzinnego przy Kościele Akademickim w Toruniu.
  • Ks. dr hab. Tomasza Dutkiewicza, prof. UMK – w uznaniu za wieloletnią, wytrwałą i pełną oddania posługę konfesjonału w Kościele Akademickim w Toruniu i owocną współpracę z jezuitami.
  • Państwa Monikę i Michała Białkowskich – w uznaniu za wieloletnie, wytrwałe zaangażowanie w różne inicjatywy, projekty przy Kościele Akademickim i rozwijanie środowiska Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu.
  • Wspólnotę Życia Chrześcijańskiego w Toruniu – w uznaniu za wytrwałe zaangażowanie w różne inicjatywy, kreatywne podejmowanie rozmaitych wyzwań przy Kościele Akademickim w Toruniu oraz wzorcową współpracę z jezuitami.
  • Duszpasterstwo Akademickie „Studnia” w Toruniu – w uznaniu za nieustanne ożywianie młodością ducha i rozmaitymi inicjatywami środowiska Kościoła Akademickiego w Toruniu oraz formowanie kolejnych pokoleń młodych duszpasterzy-jezuitów.

Medal św. Ignacego, jakim uhonorowano najbardziej zaangażowanych współpracowników.

Autorem plakiet z wizerunkiem św. Ignacego Loyoli jest Wojciech Pondel (ur. 1973) – krakowski rzeźbiarz, który ukończył Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jest autorem m.in. odsłoniętego w zeszłym roku pomnika Jana Pawła II w Nikozji na Cyprze oraz ławeczki Władysława Biegańskiego w Częstochowie. Artystyczną oprawę zaprojektował i wykonał Paweł Napierała (ur. 1983), który uzyskał doktorat na Wydziale Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. 

Przed błogosławieństwem Superior Domu Zakonnego w Toruniu o. Zbigniew Leczkowski SJ podziękował zebranym i zaprosił wszystkich na wspólny obiad przygotowany w „Ogrodach Jezuickich” tuż przy kościele. Piękna i słoneczna pogoda sprzyjała spotkaniom, rozmowom i wspólnemu świętowaniu środowiska związanego z Kościołem Akademickim pw. Ducha Świętego w Toruniu.

zl/Toruń

Przeczytaj także relację Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Galeria zdjęć z uroczystej inauguracji w Toruniu