Za pośrednictwem tego Newslettera przekazuję informacje o tym, co dzieje się w Towarzystwie Jezusowym w związku z obchodami Roku Ignacjańskiego, zapraszam na wydarzenia z nim związane i zdaję z nich krótkie relacje. Znajdziecie tu także prośby o współpracę i oferty współpracy w wydarzeniach ignacjańskich – Wojciech Żmudziński SJ, Socjusz Prowincjała PMA.

Inauguracja Roku Ignacjańskiego na naszych placówkach

We wszystkich naszych wspólnotach inauguracja Roku Ignacjańskiego rozpoczyna się 20 maja. Niektórzy antycypują rozpoczęcie Jubileuszu o dzień lub dwa, inni zaplanowali uroczystości kilka dni później. W obu prowincjach rozpoczniemy nasze świętowanie już 16 maja w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie o godz. 13:00 wraz z Prowincjałami i zaproszonymi Biskupami. Będą także przedstawiciele warszawskich wspólnot. Terminy celebracji na tych placówkach, które przekazały mi informację, podaję na stronie jezuici.pl – Inauguracja Roku Ignacjańskiego w różnych kościołach w Polsce. W mediach katolickich ukazały się artykuły zapowiadające Rok Ignacjański, a Katolicka Agencja Informacyjna przeprowadziła wywiad z o. Prowincjałem Tomaszem Ortmannem SJ.

 

Książka o. Generała oraz inauguracja Roku Ignacjańskiego z udziałem Generała i papieża Franciszka

Dnia 11 maja o. Generał zaprezentował w Kurii Generalnej swoją najnowszą książkę „W drodze z Ignacym”. Rozesłałem wszystkim linki do wydawnictw, w których można już nabyć książkę w kilku językach. Gdy tylko będzie dostępna wersja polska, poinformuję wszystkich e-mailowo.

Natomiast 23 maja będzie można włączyć się w światową modlitwę z okazji rozpoczynającego się Jubileuszu poprzez transmisję na żywo dostępną na stronie internetowej: https://ignatius500.global/live/ Połączy się z nami o. Generał Arturo Sosa SJ i papież Franciszek. Więcej na ten temat w języku angielskim na stronie: https://www.jesuits.global/2021/05/13/pilgrims-with-ignatius/

 

Plakaty, ulotki i plakiety z podobizną Ignacego

Zamówione u Socjusza PME plakaty powinny już dotrzeć do placówek. Jeśli ktoś przegapił termin to może jeszcze zwrócić się z prośbą o plakat do Kurii na Narbutta. Mamy kilkanaście w zapasie w formatach A2 i A3. Ponadto Andrzej Błędziński SJ przygotował ciekawą oraz praktyczną ulotkę INFORMUJĄCĄ O ODPUŚCIE i przedstawiającą pięć kroków ignacjańskiego rachunku sumienia. Do nabycia tanio u Socjusza PMA (600 egz. – 40 zł). Kilka słów o tej ulotce można przeczytać TUTAJ. Natomiast wszystkie zamówione plakiety z podobizna Ignacego powinny być gotowe 16 maja, a ich odbiór należy ustalać z o. Ekonomem Grzegorzem Bochenkiem SJ. Listę osób do uhonorowania tymi pamiątkami, z krótkim uzasadnieniem, należy przedłożyć o. Prowincjałowi.

 

Opis ikony Ignacego i jej symboliki

O. Zygfryd Kot SJ przygotował opis ikony Ignacego i jej symboliki. Ikona powstała w pracowni św. Łukasza w Krakowie, działającej przy Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Twórców Sztuki Sakralnej Ecclesia. Zaprojektował ją i namalował o. Zygfryd Kot SJ. Pełny, profesjonalny opis ikony znajduje się na stronie:  http://ecclesia.jezuici.pl/2021/05/wspolczesna-ikona-sw-ignacego-loyoli/ Jest on zbyt długi, gdy przyjdzie nam go czytać ludziom w kościele. Dlatego też przygotowaliśmy wersję skróconą, którą roześlę poszczególnym placówkom przed terminem wizyty ikony.

 

Relikwie Ignacego Loyoli

Jak wiemy, ikona jedynie towarzyszy doczesnym szczątkom Ignacego Loyoli, których pojawienie się pośród naszych wiernych powinno być w sposób szczególny zaakcentowane. Dzięki życzliwości o. Adama Sołdka SJ, superiora piotrkowskiego, relikwie znajdujące się na stałe w Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej odwiedzą wszystkie nasze placówki w Polsce. Ponadto o. postulator Pascual Cebollada SJ, przygotował relikwie pierwszego stopnia (fragment kości świętego) dla naszej Parafii pw. św. Ignacego Loyoli w Witebsku. Zanim zostaną one przekazane do Witebska odwiedzą te nasze placówki poza Polską, w których uda się zorganizować peregrynację. Towarzyszyć im będzie ikona mniejszego formatu, również wykonana ręcznie przez o. Zygfryda Kota SJ. Terminy peregrynacji.