Wczoraj, 17 czerwca 2021 roku we wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego, o. Mateusz Ignacik SJ złożył uroczystą profesję zakonną na ręce o. Prowincjała Tomasza Ortmanna SJ. To ważne wydarzenie, które jest definitywnym wcieleniem zakonnika do Towarzystwa Jezusowego, miało miejsce podczas Mszy św. odprawionej o godz. 19:00 w Kościele Akademickim KUL w Lublinie.

Na profesję zakonną w Towarzystwie Jezusowym składają się trzy śluby wieczystego ubóstwa, posłuszeństwa i czystości oraz czwarty ślub szczególnego posłuszeństwa Ojcu Świętemu co do misji. Ponadto, po Eucharystii, ojciec Mateusz złożył pięć dodatkowych ślubów, które zgodnie z tradycją składa profes w zakrystii na ręce ojca Prowincjała w obecności jezuitów.

Profesję (lub ostatnie śluby) składają jezuici, po latach pracy w zakonie. Ojciec Mateusz wstąpił do Towarzystwa 23 sierpnia 2002 roku. Po święceniach pracował w Gdyni jako socjusz magistra Nowicjatu oraz dyrektor „Szkoły Kontaktu z Bogiem”. Trzecią probację, czyli swego rodzaju trzecią próbę będącą kolejnym etapem jezuickiej formacji, odbył w Dublinie (Irlandia) w latach 2018-2019. Obecnie należy do wspólnoty w Lublinie przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Zdjęcia autorstwa Marka Czeżyka