W tych dniach media katolickie w całej Polsce przypominają o uroczystości odnowienia aktu poświęcenia narodu polskiego Sercu Pana Jezusa, w której 11 czerwca br. będzie uczestniczył cały Episkopat. Gospodarzami Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, gdzie odbędzie się centralna celebracja, są jezuici. Przygotowali na tę okazję liczne materiały duszpasterskie, jakie zostały rozesłane do wszystkich parafii.

Można je jeszcze pobrać tutaj: Materiały duszpasterskie

Biskupi Polscy wystosowali do wszystkich wiernych list, mający przygotować nas wszystkich do ponowienia aktu poświęcenia. Zachęcają w nim do modlitwy „o dar miłości, abyśmy w każdym człowieku – także innym czy myślącym inaczej – potrafili dostrzec brata”. Uroczystość będzie transmitowana przez TVP3 oraz na kanale YouTube, a akt poświęcenia ma być tego samego dnia dokonany w każdym kościele w Polsce.

Przed uroczystością Najświętszego Serca odbędzie się w krakowskiej bazylice „trzydniówka”, czyli trzy dni rekolekcji wprowadzających. Od kilku dni w kruchcie Bazyliki NSPJ w Krakowie przy ul. Kopernika 26 można podziwiać prace nagrodzone w konkursach programu „Serce Młodych”, który jezuici przygotowali na tę okazję dla dzieci i młodzieży.

W czwartek, dnia 10 czerwca o godz. 20:00, w Wigilię uroczystych obchodów stulecia, duszpasterstwo akademickie WAJ zaprasza na modlitwę ekumeniczną „W sercu Jezusa jest miejsce dla każdego”. Szczegóły na stronie Taizé Kraków WAJ.

27 lipca 1920 r. na Jasnej Górze Episkopat Polski dokonał poświęcenia Ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Ten akt ponowiono rok później w Krakowie, w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy okazji konsekracji świątyni.

11 czerwca 2021 r., w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, podczas Mszy św. o godz. 18.00 w bazylice NSPJ w Krakowie cały Episkopat ponowi akt poświęcenia narodu polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w 100. rocznicę tego wydarzenia. Mszy św. będzie przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.